Getmobil İle Yaşadığım Kötü Deneyim! Yenilenmiş Cihaz Almadan Önce Okuyun

Getmobil, 2018 yılında kurulmuş 2.el cihazların gerekli onarım ve bakımlarını yaparak ‘Yenilenmiş Cihaz’ adı altında tekrardan satışını yapan firmalardan birisidir. Kendileri ile yaşadığım kötü deneyimlerimi sizlerle paylaşmak ve satın alma niyetindekilere de kulağına küpe olmasını istediğim tavsiyelerde bulunacağım.

Kendileriyle tanışmam Hepsiburada’nın yenilenmiş cihaz kategorisini keşfetmem ile başladı. 8 yıllık emektar Android cihazımın artık miladını doldurması sebebiyle artık bir iPhone sahibi olmaya niyetlendim. Uygun kredi kampanyalarını kovalıyordum fakat yeni yıl ile birlikte artık bırakın uygun kredileri, taksitli alışverişleri bile zor yapar hale geldik. Bildiğiniz üzere telefonlarda taksitli satış uzun zaman önce kaldırılmış idi. Yenilenmiş cihazlarda ise böyle bir kısıtlama bulunmuyor. Vade farksız 6 taksite kadar alınabiliyor.

Taksitli satışın cazip gelmesi ile birlikte yenilenmiş cihazları radarıma alıp uygun kampanya döneminin gelmesini bekledim. Tabi bu süreçte yine uygun kredi kovalıyordum. Çünkü yenilenmiş cihazlara da bir türlü ısınamıyordum. Hepsiburada üzerinde rekabetçi 2-3 firma var. Aralarında marka imajını iyi yansıttığını düşündüğüm Getmobil oldu ve iPhone 13 cihazını favorilere ekleyip bekledim.

Tabi bu süreçte boş durmayıp Getmobil firmasını araştırıyorum, yorumları okuyorum. Sorun yaşayan çok olmasına karşın kendimi o sınıfta olmayacağıma da o kadar inandırıyorum ki anlatamam. Bir sorun olursa firma kesin çözüm sunar, mağdur etmezler beni. Çevremdekilere de anlatıyorum baya iyiler falan. Bildiğiniz iş yerimde Getmobil’in PR çalışmasını yürütüyorum.

Sıkıntılı Günlerin Başlangıcı

25 Mart 2024 Pazartesi günü A Grade (Bu çokomelli bir detay) iPhone 13 512 GB modelin Yeşil renginin fiyatının düştüğünü görünce hemen 17:14’te siparişi verdim. Hayatımın en pişman verici siparişi olacağını bilmeden sabırsızlıkla kargonun gelmesini beklemeye başladım. Yurtiçi Kargo ile çalıştıkları için (iyi bir detay) kargo 27 Mart sabah erkenden teslim edildi ve hemen video eşliğinde açılışını yaptım.

Not: Tutarı ne olursa olsun teknolojik aletleri video eşliğinde açmayı unutmayın.

Cihaz resmen kusursuz, çizik arıyorum çizik yok. Parmak izi bile yok cihazda. Dedim yanlışlıkla sıfır cihaz mı gönderdiler acaba? Hemen yenilenmiş cihaz sertifikasını inceledim. Değişen parçalar kısmı boş. Dedim “abi, siz harikasınız ya” sıfır telefon gelmiş neredeyse. Pil seviyesi %92 idi. Pek anlamam ama bunun da iyi olduğunu düşünüyordum. Neyse;

Hali hazırda iki tane Android cihaz kullandığım ve iPhone’a kolayca her şeyimi aktaramayacağımı bildiğim için ben bir türlü geçiş yapamadım. Zaten iş yerinde köle gibi akşam 6’ya kadar çalışıyoruz. Eve gelince de siparişleri hazırla falan derken ben bu hat takıp kullanma işini bir türlü yapamadım. E cihaz da şimdi kusursuz olunca aklıma bile gelmiyor bir sorun olacağı.

A Grade Almayın, Paranızı Çöpe Atmayın

Ben gittim beni uğraştırmasın, sorunsuz kullanayım diye 3-4 bin fazla verip A grade cihaz aldım ama nafile. Fazla para vermekle kaldım. O sebeple gidin B Grade alın. Hatta C Grade bile riske edilebilir. En azından ucuza aldım diye avutursunuz kendinizi.

Varan 1: Ahizeden Ses Gelmiyor

Öyle böyle derken Ramazan Bayramı yaklaştı, memlekete gitmeden dedim geçiş yapayım artık. Hattı taktım, diğer numaramı arayıp ses testi yapayım dedim. Allah Allah ses yok. O kadar inanıyorum ki cihazda sorun olmadığına başka numaraları arıyorum. Hoparlörü açınca ses var, ahizeye geçince ses yok.

Eyvah dedim cihaz sorunlu. Emin olduktan sonra moral 0. Ama hala diyorum ki çözerler, mağdur etmezler. Eşim bir yandan “iade et, başka sorunlar da çıkar. Uğraştıracak seni” feryadı. Benim “Üzmez onlar hallederler, telafi ederler” nidasındaki gereksiz ve haksız savunmalarım.

Ben hanımın sözlerine kulak asmayıp (asmakta fayda var, siz dinleyin) 14 günlük iade sürecini geçirip bayram sonrasında servise gönderdim. Gönderirken de tüm aksesuarları içine koydum, gittim bilgisayardan da mizah ile karışık ‘Yeni cihaz talep ediyorum’ şeklinde bir talebimi çıkartıp postaladım.  Postalarken de onların kullanmaya tenezzül etmediği patpata 3-4 kat sararak göndermiştim. -Patpata sarmak önemli-

Niye ‘Yeni Cihaz’ Talep Ettim?

Şimdi, bir tencere aşırı lezzetli bir yemek yaptınız. İçerisine sen git sinek düş. Ne hissedersiniz? Heh hislerim öyle oldu. Cihazda değişen parça yok! Şimdi cihaz açılacak ora sökülecek, bura sökülecek. Dedim iflah olmaz bu artık. O yüzden birebir aynısını talep ettim ama onlar kendi yazdıkları Garanti Koşulları kartının 3. maddesine ve 31221 sayılı Resmi Gazete’de yer alan YENİLENMİŞ ÜRÜNLERİN SATIŞI HAKKINDA YÖNETMELİK  3. Bölüm 14.  Madde’nin 5. bendinde yer alan;

(5) Yenilenmiş ürün garantisi süresi içinde ücretsiz onarım veya ayıpsız yenilenmiş misli ile değişim haklarından birinin seçilmesi durumunda, bu talebin yenileme merkezine veya yetkili satıcıya yöneltilmesinden itibaren azami yirmi iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. Bu süre, ürünün yetkili satıcıya ya da yenileme merkezine teslim edilmesiyle başlar.

Yasal hakkımı yerine getirmeyerek ilk tokadını attı. Halbuki talebim ne kadar basitti değil mi? Kabaca “al bunu kardeşim, benim bundan midem bulandı. Bana birebir veya daha iyisini gönder” diye basit bir talebimi iletmiştim.

Şarj Aletlerini Koymayı Unuttular : )

Evet evet, cihazı full aksesuar gönderdim. Geldiğinde şarj aleti yoktu. Cihaz kutusu üzerindeki IMEI gibi cihaz bilgilerinin olduğu etiket yırtılarak gönderilmiş. Kargo poşetine olduğu gibi atılıp gönderilmiş. Satarken ayrı, serviste ayrı muamele 🙂

Cihaz Sol Üstte Kasayı Çizdiler

Ahize problemi giden cihaz onarılırken haliyle ekranı da sökülüyor. Ekranı söken arkadaş sol üstte nazarlık bir kasaya çizik bırakmış. O kadar sorun var ki bunu dert etmedim bile.

Servis Raporu Gönderilmedi!

Sağlıklı bir tüketici-marka servis sürecinde ne olur? Ürünü gönder, talep yerine gelsin ve servis raporu ile ne yapıldığını belirten bir çıktı ile müşterine bilgi ver. Sistem basit. Ben bu kadar basit bir şey için 12 gün uğraştım. Evet evet servis raporunu 12 gün boyunca istedim. Defalarca mail attım, siteleri üzerinden kayıt bıraktım. Telefonla aradım. Yok arkadaş, adamlar rapor vermemek için direndi resmen.

Şikayetvar.com’a Teşekkürler

13 Mayıs’ta talebimi sikayetvar.com’a ilettim ve ertesi gün aradılar. Telefona yetişemedim. 15 Mayıs tarihinde tekrar arandım ve abartmıyorum 1 dakika içinde WhatsApp’tan iletildi. 1 dakilalık işlem için 13 gün savaş verdim. Tabi bu süreç özür de yok. Maillere nezaketen de olsa dönüş olmadı.

Varan 2; Cihaz Şarjda Değilken Şarj Oluyor Uyarısı

Evet kulağa garip geliyor olabilir. Bana da ilginç geldi ama sonrasında pek de masum gelmedi. Cihaza hiçbir şekilde güç bağlı değilken sağ üstteki pil ikonunda şarja takılıyken çıkan ⚡ikonu çıkıyor ve saatlerce gitmiyor. Burada yaşadığım sorunlar;

  • ⚡ ikon sürekli orada
  • Pil sağlığı %92’den %87’ye düştü
  • Şarjı normalden hızlı bitiyor
  • %15 altına düşünce %14 civarında kapanıyor. Açınca şarj %4 civarından devam ediyor ve normalden uzun süre şarjı dayanıyor.
  • Şarja %4 civarı takınca şarj 30-40 dk hiç yükselmiyor. Aynı sorun %49’da oluyor.
  • Orjinal şarj aleti kullanıyorum, yine değişen olmuyor.

Pil Sorununa Ait Ekran Görüntüsü

Aşağıdaki görselde sağ üstte gördüğün pil kısmında cihaz şarjda değilken fakat şarjdaymış gibi gösteren ikon yer alıyor. Ayrıca orta bölümde yer alan Pil Düzeyi kısmında ise cihazın tahmini akşam 20:00’dan ertesi gün 15:41’e kadar şarja takılı olduğunu cihaz söylüyor. Yani cihaz aralıksız 19 saat şarjda ve şarjı %16 🙂 Prizi söküp iş yerine geçmişim sabah sekizde.

İlgili Soruna Ait Video

Tekrar Servise Gönderiyorum

Cihazı şarj probleminden dolayı tekrar servise göndereceğim. Bakalım şimdi ne aksiyonlar bizi bekliyor 🙂

 

Süreç Ne ile Sonuçlanır?

Yani başlangıçta oldukça ılımlı yaklaşmıştım fakat artık midem bulandı.  Sürecin ne kadar uzayacağı hiç umurumda değil. Sorunların arkasının kesileceğini de düşünmüyorum.  Cihazdan bir beklentim de kalmadı. Kenarda Tüketici Hakem Heyeti’nin iade kararını bekleyecek. Ben ise her fırsatta Yenilenmiş Cihaz alırken hangi firmanın tercih edilmemesi gerektiği konusunda fikrimi gönül rahatlığıyla dile getirebileceğim.

Benim için harika bir deneyimdi Getmobil, teşekkürler 🙂

 

Meraklısı İçin Yenilenmiş Cihazlar İçin Resmi Gazete Yazısı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.