Thinga: Yepyeni, Eğlenceli Arama Motoru

İki yıl öncesinde kapanmış olan Yahoo Kids çalışanlarından BJ Heiney, aileler ve çocuklar için son derece güvenli ve eğlenceli yeni bir arama motoru olan Thinga ile karşımıza çıkıyor.

BJ Heiney, Yahoo Kids’in kapatılma kararını son derece komik buluyor. Bu sistemin çocuklara ve ailelerine hem eğlenceli hem de kaliteli zaman sunduğunu iddia eden BJ Heiney, meydana gelen bu boşluğu Thinga’yla doldurmak istiyor.

Bu yepyeni arama motoru, geçen yıl içerisinde The Bear James firmasının adı altında geliştirildi. Elbette Thinga piyasada yer alan ilk çocuk odaklı arama motoru özelliğini taşımıyor ancak proje çok daha çağdaş kesimler için geliştiriliyor. Duvarlı bahçe olarak tanımlanan bu arama motoru, diğer arama motorları gibi işlev gösteriyor. İstenen şey aranıyor ve ilgili içerikler de Thinga’nın kütüphanesinden geliyor. Bu sayede reklamların gösterilmesi engelleniyor ve zararlı içeriklerin önüne geçmek de mümkün hale geliyor. Elbette bu durum en fazla çocuk sahibi olan kişiler için sevindirici bir haber oluyor.

Bu yepyeni arama motorunun en fazla dikkat çeken noktalarından bir tanesi de ana sayfasında yer alan içerikler. Ana sayfada hayvanlar, havalı ve video gibi sekmeler yer alıyor ve bu sayede hiçbir arama yapmaya gerek kalmadan kullanıcılar birçok içeriğe saniyeler içerisinde erişebiliyor. Özellikle hayvan videoları çocukların favorileri arasında olduğu için bu durum arama motoruna büyük bir avantaj sağlıyor.

Thinga’nın güvenliğinin, içeriklerin COPPA uyumlu olması nedeni ile yüksek seviyede tutulması da kullanıcıların endişe duymamasına sebebiyet veriyor. Bu arama motorunun aynı zamanda ilkokul çocukları için olduğuna da değinen BJ Heiney, sitenin mobil sürümünün de mevcut olduğunu ve uygulamanın gelişme sürecinde olduğunu söylüyor. Şu anda yeni arama motoru ziyaretçileri için ücretsiz olarak hizmet veriyor. Ancak çocuklara özel bir dergi olan Boom sayesinde kullanıcılar aylık üyeliklere sahip olabilecek ve bu şekilde de gelir elde edilebilecek. Thinga’nın mağazasında da tişört ve poster gibi birçok ürün satışa çıkacak.

Şimdilik gayet ilgi çekici görünen bu arama motorunun, gelişimini de kısa sürede tamamlayacağına inanılıyor. Özellikle çocuk odaklı olması ile Thinga’nın şöhreti yayılmaya devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.