Apple, iPhone 12’yi Şarj Cihazı Olmadan Sattığı İçin Brezilya’da 2 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Brezilya’nın teknoloji sitesi Tilt’in bildirdiğine göre Apple, iPhone 12’lerde kutu içerisine şarj aleti bulundurmaması sebebiyle Tüketici Yasası’nı ihlal nedeniyle São  Paulo eyaletinde yaklaşık 2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

São Paulo’nun tüketici koruma ajansı Procon-SP, güç adaptörünü iPhone kutularından çıkarma kararı üzerine yoğun incelemenin ardından Apple’a para cezası vermeye karar verdi. Apple, iPhone 12 ile güç adaptörünü kutudan çıkardı ve bunun karbon emisyonlarını ve nadir toprak metallerinin kullanımını azaltacağını söyledi.

“Bir Tane Daha Olması Gereksiz”

Brezilya ajansı Aralık ayında Apple’a, kutuda şarj cihazı olmadan ülkede bir iPhone satmanın Tüketici Savunma Yasası ihlali olduğunu bildirdi. Apple, çoğu müşterinin halihazırda yedek adaptörleri olduğunu ve kutuda bir tane daha sunmanın gereksiz olduğunu söyleyerek ajansın endişelerine yanıt verdi.

Procon-SP’nin yönetici direktörü Fernando Capez, para cezasının ardından Apple’a sert bir uyarıda bulunarak Brezilya tüketici yasalarına ve kurumlarına saygı duyması ve bunları anlaması gerektiğini söyledi. Şarj cihazının olmamasının yanı sıra Apple, müşterileri iPhone’lardaki suya dayanıklılık konusunda yanılttığı için de para cezasına çarptırılıyor.

Suya Dayanıklı Olduğu İddia Ediliyor Yalanı

‌İPhone‌ 7’den bu yana, iPhone’lar farklı teknik özelliklere göre suya dayanıklıdır. Örneğin, daha yeni olan ‌iPhone 12, 30 dakika ve 6 metreye kadar suya daldırma için onaylanmıştır.

Procon-SP, Apple’ın garanti kapsamında olsalar bile “suya dayanıklı” iPhone’larıyla su hasarı yaşayan müşteriler için cihazları tamir etmeyi reddettiğini iddia ediyor. Müşterileri daha yeni modeller satın almaya teşvik etmek için eski telefonları iOS güncellemeleriyle kasten yavaşlattığı iddiaları .

Kaynak Tilt
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.