İnsan Aklının Okunabilmesi Mümkün Mü?

İnsanların bilim dünyasından merak içinde bekledikleri konulardan biri, karşılarındaki insanın düşüncelerine zihin gücü ile ulaşabilmektir. Bilim dünyasının gelişmelerine şahit oldukça bu durumun yaşama geçirileceği ihtimalinin daha da arttığını bilen insanlara müjde Japon bilim insanlarından geldi! İddiaya göre Japon bilim insanları, insan aklının okunabilmesi ihtimaline bir adım daha yaklaşan bir alet icat etmiş durumda.
düşünce okuma
Bugüne kadar yapılan bilim çalışmalarında gerek yapay zekâ teknolojileri, gerekse diğer çalışmalardan büyük sonuçlar umulmuştu ancak hiçbiri insan aklının okunabilmesi hakkında bir sonuca ulaşamamıştı. Oysaki insanların karşılarındakinin düşüncesini öğrenebilmek bilim dünyasında son derece ilgi gören bir gelişme olabilirdi. Bu konu üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran Japon bilim insanları düşünce okuma amacına hizmet edebilecek bir cihaz üretmeyi başardıklarını öne sürdü. Bu açıklama bilim dünyasında gerçekten de büyük bir etki yaratmayı başardı.

Toşimasa Yamazaki, Japon Kyuşu Teknoloji Enstitüsü’nden bir çalışan olarak bu konuda yoğun araştırmalarda bulundur ve birtakım deneyler yaptı. Bu deneyler, farklı yaş aralıklarındaki bağımlı değişkenlerden oluşan bir grupla gerçekleştirildi. Bu kişilere, sözleri aktarmaya ve konuşmaya yardımcı olan dil ile beyin arasında korelasyonu inceleyen aletler takıldı. Söz konusu iddiaya göre, bu alet kişilerin karşılarındaki bireylerin konuşmamalarına rağmen söyleyeceklerini tahmin edebilmekte. Bunun için işleme beynin hazır hale geldiğini belirten bir işaret gönderilmesi sağlandı ve sözlerin henüz söylenmeden 2 saniye önce düşünme aşamasındayken tahmin edilebileceği mümkün olabilmekte.
insan aklının okunabilmesiBu proje hala deneme aşamasında olmasına rağmen bilim dünyası merak içerisinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini beklemekte. Eğer projenin geliştirilmesinde doğru adımlar atılıp, ilerlemesi sağlanırsa, bu durum dünyaya resmen tanıtılacak. Günümüz insan ilişkilerinin ne kadar yozlaştığı göze alınırsa, insan aklının okunabilmesi projesini başarıyla tamamlamak belki de hiç fena olmayabilir. Belki de bu sayede herkes çevresindeki insanların dürüstlüğünü ve samimiliğini rahatça anlayabilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.