Sony Xperia Ear İncelemesi

Akıllı telefonlarda yer alan sesli asistanı kullanıcıların kulağına getirmeyi planlayan Sony, ayrıca yapay zeka deneyimi sunmayı da planlıyor. İşte tüm bunları yapacak olan Sony Xperia Ear!

sony-xperia-ear-kulaklik

Xperia Ear, tek kulağa yerleştirilerek işlev göstereceği için kullanıcılara bir nevi yapay zeka deneyimi yaşatacak bir ürün olarak da açıklanabilir. Kullanıcı ürünü taktığında kablosuz bağlantı aracılığı ile Sony Xperia Ear telefona haber veriyor ve bu bağlantının da kurulması ile birlikte sosyal medya mesajları, hava durumu, randevular ve haberler gibi birçok alanda kaçırılması muhtemel olan bilgileri karşımıza çıkarıyor.

Bunun yanı sıra sesli komut ile cevap verebilme özelliğine de sahip olan bu ürün yol tarifi vererek söylenen mesajları da metin şeklinde aktarabiliyor. Bakıldığında Sony Xperia Ear kullanıcılarına bir nevi “Her” filmindeki yapay zeka benzeri bir deneyim yaşatacak. Bu sesli asistan cihazın aktif şekilde kullanılması için de öngörülen pil ömrü 3.5 saat civarında. Üstelik cihazın kutusu son derece portatif bir şarj aleti olarak da kullanılabiliyor.

xperia-ear

Genel anlamda bakacak olursak; Xperia Ear kullanıcıların telefonlarını ceplerinden ya da çantalarından sürekli olarak çıkarıp bakmak zorunda kalmasının önüne geçecek. Cihazın önümüzdeki yaz aylarından itibaren de alıcıların beğenisine sunulması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Moto Hint Bluetooth isminde bir kulaklık çıkarmış olan Motorola’nın bu cihazı çok daha sınırlı ses komutuna cevap verebilmekteydi. CCS Insight şirketinden Martin Garner ise Xperia Ear’ın Moto Hint Bluetooth’a nazaran çok daha ilginç olduğunu söylerken aynı zamanda cihazın üstesinden gelmesi gereken bazı sorunların da olduğuna değiniyor.

xperia-ear-tanitim

Martin Garner’ın söylediklerine göre öncelikle cihazın fazla sayıda kullanıcının beklentilerine karşılık verebilmesi için ses algılama düzeyinin de o oranda yüksek olması gerekiyor ve bunun yanı sıra da cihazın telefonda yer alan birçok işlev ve uygulama ile birlikte çalışması gerekiyor. Yani Sony Xperia Ear telefon ile tam bağlantı sağlayacağı için ona tamamen uymak zorunda. Aksi takdirde komut ya da işlev hatalarının olması mümkün.

Kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak olan ve şimdiden dikkatleri üzerine toplamayı başaran Xperia Ear hakkında henüz çok net bilgiler mevcut değil ancak ilerleyen günlerde daha fazla bilgiye ulaşabileceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.