Küresel Isınma Savaşında Yeni Adım!

Bilim insanları karbondioksit gibi sera gazları sonucunda ortaya çıkan küresel ısınma problemini çözmek için yeni arayışlara girdi ve sonuç olarak karbondioksitten taş üretmeyi başardı!

küresel ısınmaDünyamızı tehdit eden en büyük problemlerden birisi olan küresel ısınma, gün geçtikçe kendini daha da belli ediyor. Bu sorun nedeniyle gelecek nesillere şuan sahip olduğumuz kadar güzel bir dünya bile bırakamayabilir. Gün geçtikçe hava kirliliği sanayileşmeden ötürü de artarak hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle bilim insanları tüm güçleriyle küresel ısınmayı yavaşlatmayı, dünyayı bu katliamdan kurtarmak için uğraşıyor.

Atmosferde serbest kalan zararlı gazlar yani sera gazları, güneş ışınlarını Dünya’ya geri göndererek hem gezegenin soğuk kalmasını, hem de Güneş ışınlarını tutarak atmosferi ısıtmaları nedeniyle geleceği tehdit ediyor. Sera gazları arasında bol miktarda bulunan gazlardan biri olan karbondioksit gazı bilim insanları sayesinde taşa dönüştürülerek küresel ısınmayı büyük ölçüde önleyecek, hatta devrim yaratacak bir projede yer aldı.

küresel ısınma için karbondioksit taşı

CarbFix Project isimli proje kapsamında hedeflenen; atmosferde çoğalan karbondioksit gazı miktarının taş haline, en az harcama miktarını sağlamak için çevrilmesi. Bu özel projenin yola çıkma aşaması da atmosferden karbondioksit gazını azalmak için volkanik bazaltın karbondioksit emme özelliği sayesinde geliştirilmiş. Aynı zamanda projede başarı sağlanırsa daha birçok farklı alanda da kullanılması hedefleniyor.

Bilim insanları, projede yerin 500 metre altında yer alan volkanik bazaltlar ile karbondioksit göndererek, aşağı indirilmiş olan gazın %5’inin yalnızca 2 yıl içerisinde taşlaştığını keşfederek bu projeyi geliştirmeye karar vermişler. Üstelik bu durumun gerçekleşmesi için herhangi bir ek aktiviteye de ihtiyaç bulunmadığı için son derece verimli olduğu belirlenmiş. Bu sayede yalnızca birkaç yıl içerisinde tonlarca karbondioksit gazının taşa dönüştürülmesi mümkün olabilecek.

küresel ısınmada volkanik bazalt

Maliyeti yalnızca 30 Dolar olan bir işlem sayesinde 1 ton karbondioksit gazı toplanabiliyor. Maliyetinin yanı sıra küresel ısınma konusunda dünyamıza katacağı fayda ise gerçekten paha biçilemez derecede önemli. Karbondioksit gazının direkt olarak katılaştığı yani sıvılaşması için çaba sarf etmeden ve dolayısıyla sıvılaştırma maliyetine gerek kalmadan bu işlemin yapılması da ayrı bir avantaj olarak kabul ediliyor. Aksi takdirde karbondioksit gazının sıvılaştırılması işlemi için her ton başına 100 Dolara ulaşabilen miktarda para ödemek gerekecekti.

Daha önce de karbondioksitin taşa dönüştürülmesi ile ilgili haberler mevcuttu. Ancak CarbFix projesi küresel ısınma ile savaş konusunda bulunan bu tarz yöntemlerin en ucuzu olduğu için diğer projeleri geride bırakmayı başardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.