iOS 10 Sürümü Tanıtıldı!

WWDC 16 etkinliği kapsamında Apple iOS 10 sürümünü tanıttı. İşte iOS 10 sürümü ile gelen yenilikler, güncellemeyi alacak modelleri ve çıkış tarihi!

ios-10-surumu

Apple, WWDC 16 etkinliği kapsamında mobil işletim sistemi olan iOS’un güncel sürümü iOS 10’u tanıttı. Bu yeni sürüm ile gelen yenilikler iPad ve iPhone sahiplerini ciddi anlamda heyecanlandıracak gibi görünüyor. Peki, son zamanlarda eski nesil ürünlerine güncelleme vermesi nedeni ile övgüleri toplamış olan Apple, iOS 10 sürümü ile kullanıcılara neler sunuyor? İşte tüm detaylar!

iOS 10 yenilikleri

Yeni iOS sürümü ile kilit ekranı yeni baştan dizayn ediliyor. Kilit ekranında artık son derece yumuşak görünen bildirimler yer alacak. Ayrıca 3D touch özelliği de kilit ekran üzerinde kullanılabilir durumda olacak. Kilit ekranının yanı sıra iOS 10 sürümü ile denetim merkezi de tamamen yenileniyor. 3D touch özelliğini barındıran cihazlarda artık çok daha fazla kısa yol yer alacak.

iOS 10 ile artık Siri de daha akıllı olacak. Siri bundan böyle 3. parti uygulamalar ile iletişime geçebilecek. Fotoğraf uygulaması da iOS 10 ile değişiyor. Artık fotoğraflar kişilere göre analiz edilecek ve otomatik şekilde albüm oluşturuluyor. Ayrıca bu yüz tanıma sistemi sayesinde aynı şekilde mekanları tanımak da mümkün oluyor ve fotoğraflar çevredeki öğelere ilişkin olarak organize ediliyor.

ios_10_surumu

Haritalar uygulaması da yeniliklerle geliyor. iOS 10 sürümünde haritalar baştan aşağı yenilenmiş durumda ve artık çok daha fazla detay sunuyor. Ayrıca Apple Maps uygulamasının gelişimi hususunda da geliştiriciler büyük bir rol üstlenecek.

Apple Music de değişiyor!

Fazlaca tepki çekmiş olan Apple Music, artık yepyeni bir tasarıma sahip olacak. Artık bu uygulamada müzikler çok daha kolay bir şekilde bulunabilecek ve en büyük sürpriz de şarkı sözlerinin geliyor oluşu! Apple Music üzerinde müzik dinleyen kullanıcılar artık şarkı sözlerine kolayca ulaşabilecek.

Akıllı ev sistemi için geliştirilmiş olan Home Kit de artık iOS ana ekranında yer alacak. Home Kit uyglaması sayesinde evdeki bütün akıllı cihazları iPhone üzerinden kontrol etmek mümkün.

ios-10

iOS 10 sürümü sayesinde bilinmeyen numaralar da direkt olarak ortaya çıkacak. Yani artık dolandırıcıların numaraları analiz edilebilecek ve bilinmeyen bir numara sizi aradığı takdirde sistem otomatik olarak o kişinin dolandırıcı olabileceği konusunda sizi uyaracak.

Emojiler de yenileniyor!

iOS 10 ile mesajlar da yenileniyor. Emojiler artık 3 kat daha büyük olacak. Konuşmalar artık iOS tarafından analiz edilecek ve kullanıcılar kelimelerin yerine emojiler yerleştirebilecek. Karşı tarafa gizlenmiş mesaj göndermek mümkün olacak ve bu mesajları açmak için de üzerine dokunmak yeterli olacak.

Bunların yanı sıra artık el yazısı ile mesaj göndermek mümkün hale gelecek. Dijital Touch özelliği sayesinde farklı şekiller çizip göndermek ve Full-Screen effects özelliği sayesinde de mesajları ekranının arka planı gönderilen efekt ile renklenebilecek. Ayrıca iMessage için geliştirilen uygulamalar da App Store üzerinde yer alacak. Kullanıcı verileri de tamamen gizli tutulacak.

ios_10

Son olarak da 16 GB’lık iPhone kullananlar için iOS 10 mükemmel bir yenilik sunuyor. Artık bu sürüm sayesinde uygulama ön bellekleri silinebilecek ve bu şekilde uygulama şişmesi de sona ermiş olacak.

Güncellemeyi alacak modeller

  • iPhone 5-5C-5S
  • iPhone SE
  • iPhone 6-6 Plus-6S-6S Plus
  • iPad Air 1-2
  • iPad 1-2-3-4
  • iPad mini 2-3-4
  • iPad Pro modelleri
  • iPad Touch 5-6

iOS 10 güncellemesi Eylül ayında iPhone 7 modeli ile kullanıcılara sunulacak. Bugün de iOS 10 Beta 1 indirime sunulacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.