Plüton Yeniden Güneş Sistemi’ne Katılabilir

Güneş sisteminin en büyük ikinci cüce gezegeni olan Plüton, geçtiğimiz yıllarda gezegen statüsünden çıkarılmıştı. Ancak NASA’nın New Horizons (Yeni Ufuklar) isimli uzay aracından alınan fotoğraflar sayesinde, Plüton’un atmosferinde değişimlere rastlandı ve yeni tartışmalar başladı. Gezegen olması için gereken atmosfer özelliklerinin olmaması nedeniyle güneş sisteminden çıkarılan Plüton gezegeni, bu tartışmalar sonucunda gezegen statüsüne yeniden kavuşabilir.

güneş-sisteminde plüton

NASA’nın üstün teknoloji ile donatılmış olan New Horizons isimli uzay gemisi, Plüton’u fotoğraflayarak, atmosferik gelişimini gözler önüne serdi. Bu fotoğraflar uzay araştırmacıları tarafından incelendiğinde, Plüton gezegeninde, dağ tepelerinde rastlanan sis ve buluta benzer oluşumların varlığı fark edildi. Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarda cüce gezegen olarak söylenen fakat gezegen statüsü için özelliklerinin yeterli olmadığı düşünülerek güneş sisteminden çıkarılan Plüton’un, aslında gerçekten de sistemin dokuzuncu gezegeni olarak kabul edilebileceği gündeme geldi.

plüton1

Plüton gezegeni aslında Güneş’in çevresinde doğrudan dönen cisimlerden ve sistemde önemli bir yere sahipti. Keşfinden itibaren 76 yıl boyunca dokuzuncu gezegen olarak kabul edilmiş, 2060 Chiron saptamasından sonraysa Plüton’un gezegen kabul edilip edilemeyeceğine dair tartışmalar başlamıştı. Daha önceki araştırma sonuçlarının yanı sıra Plüton gezegeninin daha karmaşık atmosfer özelliklerine sahip olduğu, karşılaşılan bulut ve sis oluşumları ile de şüpheleri ortadan kaldırarak, gezegen olarak kabul edilmesini kolaylaştırdı.

plüton3

Uzay bilimcileri arasında yeniden fikir ayrılığına düşülmesine neden olan Plüton hakkındaki son gelişmeler, ‘Society for the Preservation of Pluto as a Planet’ yani Plüton’un bir gezegen olarak korunması topluluğu, bulut ve sis oluşumlarının varlığı hakkında yeterli ve kesin bilgiye sahip olmadıkları için henüz sevinmenin erken olduğu görüşünde. Aynı zamanda, birçok uzay bilimcisinin görüşleri de, rastlanılan sis ve bulutların zaten Plüton’un tekrar gezegen statüsünü kazanabilmesi için yeterli olmadığı şeklinde.

plüton2

Gök bilimcileri yeniden karşı karşıya getiren Plüton’un tekrar güneş sistemine dokuzuncu gezegen olarak katılıp katılamayacağı hakkında henüz kesinleşmiş bir açıklama bulunmuyor ancak, bilim dergilerinde yazan bilim yazarlarına göre, Plüton’un gezegen olarak kabul edilmesi gayet mümkün gözükmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.