3 Boyutlu Metal Yazıcının Üretimi Türkiye’de Başlıyor

Yeni teknolojilerle karşılaştığımız her gün, ülkemizde de çalışmalar adım adım ilerliyor. Gelişen teknolojide 3 boyutlu metal yazıcı sayesinde ihtiyaçları daha düşük maliyet ve daha hızlı elde etmek mümkün oluyor.

3 boyutlu yazıcılar

Bunun en başında son günlerde gündemde yer alan 3 boyutlu metal yazıcının üretiminin ülkemizde de başlayacağı haberi geliyor. Özellikle savunma sanayii ihtiyaçlarının maliyetini ciddi oranda azaltacak olan 3 boyutlu metal yazıcılar, uçak ve uçaksavar parçası, denizaltı pervanesi ve bunlar gibi birçok çeşitli silahın üretimi için yerli üretimini gerçekleştirebilecek. Ülkemizi savunma sektöründe ve üretiminde dışa bağımlı halde bulunmaktan kurtaracağı beklenen bu yazıcıların üretimi, boyut sınırlamasına da tabii değil.

3 boyutlu metal yazıcı teknolojisi, Türkiye’de kullanıma sunulduğu andan itibaren, savunma sanayisi firmalarının büyük ölçüde dikkatini çekti. Yerli üretim olacak tüm savunma araçları ve ekipmanları da dahil daha birçok yeni teknolojik ürünün üretimi sağlanabilecek. Uzmanlara göre 3 boyutlu metal yazıcı teknolojisi, üretim maliyetlerini neredeyse yarı yaraya düşürecek. Maliyet avantajının yanı sıra, bu teknoloji sayesinde birçok cihazın aşınmış parçaları için yerinde tamir edilmesi, arızaların anında giderilebilmesi ve onarımının kolayca yapılabilmesi mümkün olacak.

3 boyutlu yazıcı2

3 boyutlu yazıcı, şu ana kadar yalnızca iki ülkede kullanılan DMT olarak adlandırılan özel bir lazer teknolojisinden faydalanıyor. Bu lazer teknolojisiyle dünyada yer alan her çeşit metal tozundan metal parça üretimi gerçekleştirebiliyor. Elbette bu sayede de endüstriyel üretiminde büyük ölçüde farklılık yaratması bekleniyor. Klasik yöntemlerle ve CNC tezgâhlarla üretimi mümkün olmayan şekillerdeki metal parçaları, yekpare şekilde üreten INSSTEK 3 boyutlu metal yazıcı sayesinde maliyetin yanı sıra üretim süresi de büyük ölçüde azalıyor.

3 boyutlu yazıcı

3 boyutlu metal yazıcıların kullanım alanları sadece savunma sanayii değil; beyaz eşya, otomotiv ve tıp alanında dahi büyük yankı uyandırıyor ve bu alanlarda da yaygın olarak kullanılması bekleniyor. Ülkemizde yerli üretim yapabilmemizi sağlayacak olan üstün teknolojili 3D metal yazıcı için çeşitli üniversitelerden araştırmacılar, AR-GE projelerinde hakim çalışma yürüten birçok akademisyen ve uzmanlar yoğun ilgi gösteriyor ve cihazı incelemek için Ankara’ya sık sık ziyarette bulunuyor. Ülkemiz için son derece kullanışlı bir teknolojik alet olduğu bilinen yazıcının patent sahibi ise Kore’de.

3 boyutlu yazıcıı

Havacılık, tıp, kalıp imalatı endüstrilerinde de yaygın olarak kullanılan 3 boyutlu metal yazıcı sayesinde cihazların kullanılırken ortaya çıkan arızaların giderilmesi çok hızlı bir şekilde mümkün olacak ve stok tutma ihtiyacı da ortadan kalkacak. Dahası, karmaşık yüzeylerin tamiri, her katmanı farklı alaşım ve metallerden oluşan bütünleşik parçalar, yüzey modifikasyonu, özel kaplama ve yenileme, kısacası klasik yöntemle hayal dahi edilemeyen içten soğutmalı kanal kalıplarının üretimi kolay, hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.