Cep Telefonları Kansere Neden Oluyor Mu?

Cep telefonları bilindiği üzere de insan vücuduna çeşitli zararlar verebiliyor. Peki, gerçekten de cep telefonlarının kansere neden olduğu doğru mu? İşte detaylar!

ceptelefonu

Dünya genelinde cep telefonu kullanımı son derece fazla ve bu kullanım oranı da gün geçtikçe artış yaşıyor. Düşünecek olursak cep telefonlarının hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırıyor olması son derece büyük bir avantaj. Bu cihazlar üzerinden internet sayesinde de artık birçok işlem saniyeler içerisinde yapılabiliyor ve bu da insanların cep telefonu kullanım oranının artmasındaki en büyük etken olarak gösterilebilir.

Cep telefonları her ne kadar kullanışlı ve hayatı kolaylaştıran cihazlar olsa da ne yazık ki ilk cep telefonundan bu yana değişmeyen bir şey var ki o da bu cihazların insan sağlığına ciddi anlamda zarar veriyor olması. Bugüne kadar insanoğlunun çok büyük bir kısmı cep telefonlarının beyin kanseri için başlıca sebep olduğunu düşünüyordu. Özellikle ebeveynler bu konuda çocuklarına sürekli uyarı yapıyor ve onları cep telefonlarından olabildiğince uzak tutmaya çalışıyor. Ancak görünüşe göre cep telefonları kansere neden olan bir etken değilmiş!

cep-telefonu

1982 yılında başlamış olan ve Avustralya’da yaşayan beyin kanserli insanlar göz önünde bulundurularak yapılan çalışmanın sonucu bir hayli şaşırtıcı nitelikte. Yapılan çalışma sayesinde cep telefonu kullanımının beyin kanseri ile herhangi bir ilişkisi olmadığı ortaya çıktı. Yani artık bu durum bilimsel bir gerçek halini aldı.

Uzun süredir yapılan bu çalışmadan elde edilen bilgiler doğrultusunda cep telefonu her ne kadar inanılmaz bir ivmeyle ve sürekli şekilde artış yaşıyor olsa da beyin kanseri vakalarında bu denli bir artışa rastlanmadı. Uzun yıllardır kayıt altına alınmakta olan ve tüm verileri titiz bir şekilde kıyaslayan bilim adamlarının vardığı sonuçlara göre cep telefonları beyin kanserine doğrudan bir etki etmiyor.

Elbette yapılan bu bilimsel deneyin sonuçları içinizi rahatlatmış olabilir ancak yine de cep telefonlarının yaymış olduğu radyasyon sebebi ile birçok hastalığın meydana gelmesi kuvvetle muhtemel. Yani cep telefonu kullanımı her ne kadar beyin kanserine doğrudan etki etmiyor olsa da sizler yine de dikkatli olmalı ve aşırı kullanımdan kaçınmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.