Toshiba 7 Bin Kişinin İşine Son Verecek

Toshiba Corp President and Chief Executive Hisao Tanaka speaks during the company's corporate strategy meeting in Tokyo August 7, 2013. Toshiba Corp said on Wednesday it has set a sales target for its nuclear power business of 630 billion yen ($6.45 billion) for the year to March 2016, citing steady progress with projects in China and the United States. REUTERS/Issei Kato (JAPAN - Tags: BUSINESS SCIENCE TECHNOLOGY) - RTX12CH2

Toshiba için 2015 yılı tabir-i caizse tam bir kabus olarak geçti. Şimdi ise dünyaca ünlü teknoloji markası tam 7 bin kişiyi işten çıkarma planları içerisinde.

Japon elektronik devi Toshiba, 2015 yılında büyük sıkıntılar yaşadı ve geçtiğimiz yıl marka için adeta bir kabus oldu. Yılın ortasında ortaya çıkmış olan muhasebe skandalı ile Japon elektronik devinin itibarı ciddi anlamda zedelenmiş durumda idi. Bunun yanı sıra şirket CEO’su Hisao Tanaka ile birlikte birçok üst düzey yönetici de istifa etmişti ve şirkette büyük bir şok dalgası meydana gelmişti. Şirketi büyük hüsrana uğratan bu muhasebe skandalından biraz bahsedecek olursak; dünyaca ünlü markanın son altı yılda tutulan muhasebe kayıtlarını inceleme altına alan tarafsız bir komite, şirket yönetiminin de bilgisi dahilinde, birkaç yıl içerisinde elde edilen faaliyet kârının toplam olarak 1.3 milyar dolar fazla gösterilmiş olduğu sonucuna varmıştı.

2015 yılında gündeme bomba gibi düşen bu skandal sonrasında, Toshiba bu kez büyük bir işten çıkarma dalgası ile tekrar gündeme düştü. Reuters’dan gelen haberlere göre, yaşanan 1.3 milyar dolarlık muhasebe skandalı ardından elektronik devi Toshiba tam tamına 7 bin kişiyi işten çıkarmak için hazırlık içerisinde. Bu işten çıkarmaların büyük bölümünü gönüllülük esası ile yapmayı hedefleyen marka, Reuters’ın iddiasına göre gönüllü olarak gerçekleşen erken emeklilikler ile birlikte işten çıkarılacak olan kişi sayısının 10 bine yükselebileceğini de söylüyor. Bugünlerde dünya genelinde Toshiba çalışanlarının sayısı ise 204 bin civarında.

Markada yapılacak olan işten çıkarmalar, genel olarak bilgisayar ve televizyon geliştirme bölümlerinde çalışanları etkileyecek. Ayrıca marka, mali düzenleme nedeni ile Endonezya’da yer alan televizyon üretim fabrikasını da elden çıkararak bir nevi küçülecek. Bu skandalın ortaya çıkması üzerinden yaklaşık olarak 8 ay geçti ve Toshiba bu süreç içerisinde piyasa değerinin yarısına veda etmek zorunda kaldı. Mart ayında sona eren bu yılki mali yılda da markanın 4.5 milyar dolarlık bir zarar açıklanmasını bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.