ABD, Drone Sahiplerini Kayıt Altına Alacaklarını Duyurdu

ABD’li, Federal Havacılık Dairesi (FAA), bundan sonra tüm Drone’lerin kayıt altına alınacağını kamu oyuna duyurdu.

droneÜlkemizde yeni yeni popüler olmaya başlayan bu akım, ABD’de yaşayanlar için sıkıntı oluşturacağı benziyor. Zira kayıt altına alınmasının yanı sıra ağırlık sınırı da getiriliyor. Drone sahipleri, Drone’unuzu FAA’ya kayıt ettirme zorunluluğunuz var. Drone kaydı dışında bir diğer koşulda cihazınızın yarım kilogram ile 25 kilogram arasında olması gerekiyor.

FAA’nın böyle bir uygulamayı neden çıkarttığı ise, yılbaşı öncesinde 700 bin drone satışı bekleniyor olması. FAA, kayıtların güç olmaması adına çaba sarf ediyor.

Kayıtların 21 Aralık tarihinden itibaren başlayacağı ve FAA’nın resmi web adresi üzerinden ilk 30 gün içinde yapılan kayıtlar ücretsiz olacak. Kayıt ettirme tarihini geciktirenler ise 5 dolar ödemek zorunda kalacak. FAA, bu kayıt ücretinin kendi veritabanının bakımı ve güncellemeleri için kullanılacağını belirtiyor.

Kayıt ettirmeyip, ABD sınırları içerisinde kayıt dışı uçuş yapan drone sahipleri ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak. 3 yıl hava trafiğine çıkmaktan men edilmenin yanı sıra yüksek meblağlarda para cezaları Drone sahiplerini bekliyor olacak.

Ülke güvenliğini tehdit ettiğini düşünen yetkililer, daha önce uçuşa yasak bölgeleri hiçe sayan Drone sahiplerinin güvenliklerini tehdit ettiğini ve birçok hukuksal soruna neden oldu. Washington’da Beyaz Saray’ın üstünde uçan şüpheli drone düşürülmüş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.