Apple Watch Bir Hayat Kurtardı

Bilindiği üzere Apple Watch içerisinde bir kalp atış sensörü barındırıyor. 62 yaşındaki bir adamın hayatını bu sayede kurtaran Apple Watch bahçe düzenlemesi sonrasında 62 yaşındaki bu adamın kalp atışlarında yaşanan anormalliği fark etti.

apple-watch

Apple Watch, kullanıcıların kalp atışını öğrenebilmesi için kalp atış sensörü ile beraber geliyor. Daha önce de bu akıllı saat gibi kalp atışı durumunu kullanıcılara bildirebilen ve bu sayede de kullanıcıların hayatlarını kurtaran birçok değişik giyilebilir teknoloji örnekleri görmüştük.Bu kez de yayınlanan haberlere göre Apple Watch 62 yaşındaki Dennis Anselmo adındaki bir adamın hayatını kurtardı.

Dennis Anselmo bahçesindeki tüm işleri bitirdikten sonra çok yorulmuş ve işine ara vermiş. Mola sırasında da Apple Watch’unu kontrol eden yaşlı adam aslında 50 bpm olması gereken değerin 210 bpm olduğunu fark etmiş. Doktorların söylediğine göre de bu denli yüksek kalp atışları potansiyel bir kalp krizinin yolda olduğunu gösteriyor.

dennis-anselmo

Neyse ki Dennis Alsemo akıllı saatindeki bu değeri görünce anında hastaneye koşmuş ve arterlerini açtırmış. Bu şekilde de hastaneden sapasağlam bir şekilde ayrılmış. Yaşlı adamın açıklamalarına göre doktorlar birçok kişinin böyle bir durum olduğunda hemen yatağa gittiğini söylemiş. Bu da gecenin ortasında büyük bir kalp krizi ile baş başa kalmak anlamına gelebilirmiş. Üstelik bu ikinci ataklar da öldürücü nitelikteymiş. Yani Alsemo bu durumdan ucuz yırtmış diyebiliriz.

Bu durum teknolojinin insan hayatındaki önemini bir kez daha bizlere kanıtlamış oluyor ve Apple Watch da burada başrol oynuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.