Error 53 Nedeniyle Apple Davalık Oldu

Hatırlayacağınız üzere Error 53 nedeni ile birçok kullanıcının iPhone’u kullanılamaz bir hale gelmişti. Bu kullanıcıların haklarını aramak isteyen bir Amerikan hukuk firması ise Apple’a karşı dava açtı.

error-53

Geçtiğimiz haftalarda iPhone kullanıcıların büyük bir mağduriyet yaşadığını söylemiştik. Yan sanayi tamirli iPhonelar yavaş yavaş kapanmaya başlamıştı ve bu durumda da birçok kullanıcı telefonlarına veda etmişti. Kullanılamaz hale gelen telefonlar tamamen çöpe dönüştüğü için de kullanıcılar Apple’a hayli kızgındı. Bu Error 53 problemi iOS 9 güncellemesi ile birlikte gelmiş ve kullanıcılar güncellemeyi geri döndüremedikleri için de sorunun içinden çıkamamışlardı. Apple ise bu durumda oldukça sessizdi.

Sonrasında sessizliğini bozan Apple, telefonda yer alan Touch ID parçasının bakım sırasında etki altında kaldığını ve bunun da kendileri tarafından cihazın orijinalliğini korumak adına bir önlem olarak konulduğunu belirtti. Apple şu anda bu yaptığı ile her ne kadar haklı gibi görünüyor olsa da kullanıcıların kızgınlığı geçmek bilmedi. Zira telefonların tamamen kullanılamaz bir hale gelmiş olması büyük bir zarar.

error-53-apple

Error 53 mağduriyetine son vermek isteyen bir hukuk firması ise harekete geçerek Apple’a karşı koydu. Amerika’nın en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Seattle şehrinde yer alan bir hukuk firması kullanıcıların sesi olmak istedi ve Apple’a karşı son derece büyük bir dava açtı.

Hukuk firmasına göre Apple’ın güvenlik argümanı kesinlikle geçerli değil. Bakıldığında telefonlar bakımdan sonra çalışmaya devam edebiliyorken, iOS 9 güncellemesi yüklendikten sonra çalışmaya devam edemediler. Hukuk firması ise (PCVA), savunmasında Apple’ın kullanıcıları bu sorun hususunda uyarması gerektiğine dikkat çekti.

En az 5 milyon dolar isteyecek ve davayla ilgilenecek olan Av. Darrell Cochran yaptığı açıklamalarda, Apple’ın şu anda dek telefona yüklenen bir yazılım sonrasında telefonun yazılım dışı kalacağına dair kesinlikle bir açıklama ya da uyarı yapmadığını söylüyor. Ayrıca firmanın telefonları kullanım dışı bırakmak istediği takdirde mutlaka kullanıcıları uyarması gerektiğini de vurguluyor.

error-53 davası

Şu anda Apple cephesinden resmi bir karşılık gelmemiş olsa da çıkan bazı söylentilere göre firma bazı mağazalarına parçaları değiştirmesi ve sorunların giderilmesi yönünde yeşil ışık yaktı. Elbette dünyanın en büyük telefon üreticilerinden bir tanesinin de yapması gereken buydu. Zira binlerce kullanıcı Error 53 nedeni ile mağdur durumda kaldı ve bu problemin bir an önce giderilmesi gerekiyordu.

Şu an için Error 53 davası ile ilgili pek bir bilgi bulunmasa da ileriki günlerde işlerin kızışıp kızışmayacağını göreceğiz. Ancak bu noktada önemli olan kullanıcıların mağduriyetlerinin en kısa süre içerisinde giderilmesi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.