Sanal Gerçeklik Teknolojisi Olimpiyatlarda Olacak!

Teknolojinin bize getirdiği avantajlı olanaklardan bir tanesi olan sanal gerçeklik ürünleri spor türüne uyarlanacak. 2016 Kış Gençlik Olimpiyatlarında bu teknolojinin kullanılması planlar dahilinde.

2016-kis-olimpiyatlari

VR yani Virtual Reality teknolojisi son dönemin en popüler teknolojiler arasında yer alıyor. Facebook, Google ve Samsung gibi teknoloji devleri de bu etkileyici teknolojiyi kullanmaktan geri kalmadı. Bu firmaların piyasaya sunduğu birçok üründe sanal gerçeklik izlerini gördük ve açıkçası bu yıla damga vuran teknoloji de bu oldu.

Daha çok oyunlarda kullanılan bu teknoloji hatırlayacağınız üzere 360 derecelik Mars turu için de kullanılabilir hale gelmişti. Yani sanal gerçekliğin daha da ileri gideceğinin farkındaydık.

Şimdi ise büyük bir sürpriz bizleri bekliyor. Artık sporun atletizm dalında sanal gerçeklik teknolojisi kullanılmaya başlayacak. Bu sene ikincisi düzenlenecek olan 2016 Kış Gençlik Olimpiyatları kapsamında VR teknolojisi denenecek. Olimpiyatlar Norveç’te gerçekleşecek.

samsung-gear-vr

Uluslar arası Olimpiyat Komitesi ve Samsung firması bu hususta bir iş birliği yaptı ve VR teknolojisinin olimpiyatlarda yer alması sağlandı. Bu iş birliği çerçevesinde Samsung Gear VR 12 Şubat tarihi yani olimpiyatların başlayacağı günden itibaren kullanıma hazır hale getirilmiş olacak.

Bu çözüm sayesinde kullanıcılar Olimpiyat çerçevesindeki sporcular, disiplinler ve etkinlikler gibi veri akışlarını son derece rahat bir şekilde görebilecek.

Samsung kullanıcıları 2016 Kış Olimpiyatları’nın tüm içeriğini Oculus mağazalarından NextVR sayesinde indirebilecek. Bu teknolojiyi kullanabilmek için de içeriğin indirilmiş olması gerekiyor.

sanal-gerceklik

12 Şubat ile 21 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan Norveç Kış Olimpiyatları, sanal gerçeklik teknolojisi ile de büyük sükse yapacak gibi görünüyor. Birçok olimpiyat tutkunu olimpiyatların başlaması için gün sayarken bir de bu müjdeli haberin gelmesi onları daha da heyecanlandırmış durumda.

Sanal gerçekliğin elbette yayılacağının farkındaydık ancak işlerin bu kadar ileri gitmesi insanı gerçekten de hayrete düşürüyor. Her geçen gün gelişen teknoloji ile karşımıza daha fazla ürün çıkıyor ve artık bu ürünleri takip etmek neredeyse mümkün değil.

Sadece oyunlarda kullanılacağını düşündüğümüz sanal gerçeklik teknolojisinin de bu denli hızlı ilerlemesi ve başka imkanlar da sağlaması bizleri mutlu etmiyor değil. Bakalım ilerleyen günler bize teknolojinin yapabildikleri hakkında daha neler gösterecek?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.