Cam Disk Sayesinde 360 TB’lık Depolama Yapabilirsiniz!

Southampton Üniversitesi’nde geliştirilmiş olan cam disk sayesinde 360 TB depolama alanı oluşturulabiliyor. Ayrıca bu disk içerisinde yer alan verileri milyarlarca yıl boyunca saklayabiliyor. İşte bu cam diske dair detaylar!

cam-disk-360-tb

Doğada yer alan tüm canlılar ve maddeler mutlaka bir gün toprağa karışacaktır. Bu maddeler içerisinde çok önemli bilgilerin depolandığı kitap, fotoğraf ve hafıza depolama alanları da bulunuyor. Özellikle bu hafıza depolama alanlarının son derece önemli olduğunun ve verilerin uzun süre saklanması gerektiğinin farkına varan bilim adamları barındırıyor olduğu verileri milyarlarca yıl koruyabilen yepyeni bir teknoloji geliştirmeyi sonunda başardılar.

Bugünlerde dosya depolamak adına HDD ve DVD gibi çözümler kullanıyoruz. Ancak bilim adamlarının geliştirmiş olduğu bu cam disk ile aşina olduğumuz depolama alanlarına göre çok farklı özellikler ortaya çıkıyor. Bu disk ile tam tamına 360 TB boyutunda dosya depolamak mümkün hale geliyor. Ayrıca diskin 13.8 milyar yıl boyunca verileri saklayabiliyor oluşu bir diğer güzel haber. Yani bu diskin içerisine attığınız her veri sizin için neredeyse sonsuza kadar yaşayabilecek!

cam-disk-hafıza

Southampton Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilmiş olan bu cam disk lazer yazdırma tekniği ile oluşturuldu. Tam 5 katmanlı şekilde oluşturulmuş olan dijital data 360 TB boyutundaki depolama kapasitesi özelliğinin yanı sıra yarıca 1000 dereceye kadar ısıya da dayanabilir nitelikte. Oda sıcaklığında tutulduğu takdirde ürün 13.8 milyar yıl boyunca sorunsuz olarak çalışabiliyor. Yani ekstrem durumlar olmadıkça cam disk mükemmel bir çözüm.

Araştırmacılar bu teknolojiye 5 boyutlu hafıza depolama teknolojisi olarak adlandırmış durumda. Sonsuz veri arşivciliği adına yepyeni bir çağa adım atıldığını söyleyen araştırmacılar söz konusu bu buluşun adeta bir devrim yaratacağına inanıyor. Cam disk ulusal arşivler, müzeler ve kütüphaneler için büyük bir önem ifade edecek. Gelecek nesiller de bu buluş ile önemli bilgilere son derece kolay bir şekilde ulaşabilecek.

cam-disk

Teknolojinin bu noktalara gelmesi elbette bizleri şaşırtmıyor. İnsanlık adına atılan bu adımların büyük başarı yakalayacağı da oldukça kesin ve bu buluşlar göğüs kabartıcı diyebiliriz. Bakalım bu teknoloji bizleri nereye götürecek ve daha nasıl yenilikler ile karşılaşacağız?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.