Nokia ve Türk Telekom’dan 4.5G Anlaşması

Nisan ayından itibaren kullanımına başlanılacak 4.5G için hazırlık çalışmaları hızla sürerken, birçok telefon firması da yeni anlaşmalarla 4.5G hızına ayak uydurmak için çalışmakta. 4.5G baz istasyonları için yürütülen hazırlıklar sürerken, Nokia ve Türk Telekom arasında bir iş birliği yapıldı. Peki, bu iş birliğinin kapsamı ne olacak?

türk telekom 4.5G

Nokia telefon üretimiyle ilgili geçirdiği zor günlerin ardından, Türk Telekom da yaptığı yeni ortaklık konusuyla ilgili gündemde epeyce yer almıştı. Şimdiyse kendi aralarında yaptıkları iş birliği sayesinde isimlerini bir kez daha en iyi şekilde duyurdular. Ülkemizde ilk defa Nokia tarafından üretilecek mobil iletişim donanımı Türk Telekom tarafından kullanılarak yerli üretime destek verecek.

Nokia bu iş birliği kapsamında Çorlu’da Nisan ayında yeni ekipmanların üretimine başlayacak. Bir sonraki aşama da Türk Telekom şebekesine, bu yerli üretim ekipmanlarının entegre edilmesi olacak. Türk Telekom ve Nokia arasında gerçekleşen bu iş birliği sayesinde, Nokia’nın dünya genelinde hakim olduğu bilgi birikimi Türkiye’ye taşınacak ve Türk Telekom müşterilerinin de öncelikli olarak bu ortaklıktan faydalanması mümkün olacak.

türk telekom

Nokia’nın Türk Telekom için özel olarak gerçekleştireceği üretim, baz istasyonunun sinyal üretimini sağlayan sistem modülünü yani baz istasyonunun baseband olarak adlandırılan beyin kısmının da üretimini kapsayacak. Baseband olarak adlandırılan bu baz istasyonlarının beyin kısmı, sinyal üretimini saplamasının yanı sıra aynı zamanda arama kontrollerini de sağlayan ana ekipmanlardan birisi.

nokia

Baz istasyonları, mobil iletişim teknolojilerinin belkemiği olarak bilinirken, bu iş birliği sayesinde üretilen baz istasyonları Türkiye’de üretilen yani ‘yerli üretim’ olacağı gibi bu ayrıcalık ilk kez Türk Telekom firmasına ait olacak. Bu işbirliği bu nedenle hem firma hem de ülkemiz açısından büyük önem taşımakta.

nokia türk telekom

Nokia ve Türk Telekom işbirliği kapsamında, kullanımda olan Türk Telekom firmasının GSM şebekeleri de Nokia tarafından yükseltilecek ve yeni başlayacak olan 4.5G hizmetine önemli bir katkı sunacak. Nokia ve Türk Telekom arasındaki iş birliğini duyurmak adına düzenlenen törene, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Nokia Avrupa Bölge Başkanı Markus Borcher ve Türk Telekom CEO’su Rami Aslan gibi önemli isimler de katıldı. Markus Borcher, yerli üretim sayesinde Türk Telekom markasının şu anki kullanıcılarının olduğu gibi, gelecekteki müşteri taleplerinin de artacağı öngörüsünde bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.