Su Ayısı 30 Sene Sonra Tekrar Canlandırıldı

Zorlu yaşam şartları ile başa çıkabilen ve uyum sağlayarak hayatını sürdürebilen bir canlı olan Tartigrada yani Su Ayısı, bilim adamlarının yaptığı çalışmalar neticesinde 30 sene öncesinde dondurulmuştu. Şimdi ise tekrar canlandırıldı.

tardigrada-su-ayisi

Bilim adamları bir başarıyla daha göğsümüzü kabartmayı başardı. Var olabilecek en kötü ve zorlu şartlar oluştuğu takdirde metabolizması ile vücudunun bütün işlemlerini kapatarak yaşamını sürdürebilen bir canlı olan su ayısının üzerinde yapılan araştırmalar sonlandı ve gerçekleşen deney sonuç verdi. Daha önceki bir süreçte 9 sene dondurulmasının ardından yaşama döndürülmüş olan bu canlı, bu kez 30 yıllık bir deneye tabi tutuldu ve deney başarılı bir şekilde tamamlandı.

Yapılan bu başarılı deney bugüne dek yapılmış olan deneyler arasında bir rekor olarak değerlendiriliyor. Ayrıca bu deney ileriki dönemde daha uzun süreli deneylerin gerçekleştirilebileceğinin de sinyallerini vermiş oldu.

suayisi-f9f

Bilimde kullanılıyor olan dondurma teknolojisi hakkında elbette birçok merak edilen nokta mevcut. Bunlardan bir tanesi de deneyin hangi boyutlara kadar ulaşabileceği. Birçok bilim insanı da dondurma teknolojisinin diğer dallardaki sürümlere benzer şekilde bir sınır tanımayacağı düşüncesinde.

Nemli alanlarda ve tatlı sularda yaşamını sürdürüyor olan su ayısı isimli bu mikroskobik canlının bedeninde gerçekleştirilmiş olan gen incelemeleri ardından, canlının uzay koşullarında bile ömrünü bir süre boyunca sürdürebileceği ortaya çıkmıştı.

İleride ne olacağı bilinmez ancak bu ileri teknolojinin insan hayatında büyük değişiklikler meydana getireceği oldukça açık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.