YouTube Shorts Nedir?

YouTube Shorts Nedir? Para Kazandırıyor Mu?

Shorts Nedir?

Shorts, YouTube’un beta olarak kullanıma sunduğu 60 saniyelik videolar oluşturmanıza imkan sunan yeni bir özelliğidir. İlk olarak Hindistan’daki içerik oluşturucuların kullanımına açılan, ülkemizde de yavaş yavaş etkilerini görmeye başladığımız bu özelliğin tam hali ne zaman yayına alınacak henüz bilgi yok.

YouTube Shorts, 60 saniye uzunluğunda dikey videolardır. İzleyiciler, kanalınızdaki 60 saniyeden kısa videoları ana sayfanızdaki Shorts sekmesinde görebilir. Ya da düzenleme ekranında Kısa Videolar seçeneğini aktif edebilirsiniz.

Shorts Nasıl Oluşturulur?

Shorts oluşturmak için dikkat edilmesi iki detay var; bunlardan birincisi videonun dikey, yani hikaye formatında çekilmesi gerek. İkinci olarak da videonun 15 saniye olması gerekiyor.

YouTube’un en yeni kısa biçimli video oluşturma aracı olan Shorts kamera, birden fazla klip çekme seçeneğiyle 15 saniyelik bölümler halinde video oluşturabilirsiniz.

Oluşturmak yerine videolarınızı 60 saniyenin altında tutarak Shorts’a uygun video yükleyebilirsiniz. Yüklerken herhangi bir seçeneğe tıklamanıza gerek yok. YouTube kendisi 60 saniye altındaki videoları Shorts bölümüne taşıyor.

Burada şöyle bir detay var. Shorts özelliğini kullanırken videonun 15 saniye olması gerekliyken, yükleme yaparken 60 saniyeye kadar imkan sunuyor.

Shorts’da Hangi Özellikler Var?

YouTube Shorts’da aşağıdaki çeşitli özellikleri kullanabilirsiniz.

Müzik: Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çeşitli şarkılar arasından seçim yapabilir.

Hız Kontrolü: Görüntüyü hızlandırma ve yavaşlatma özelliği.

Zamanlayıcı: Eller serbest olarak kaydetmek için Geri Sayımı ve kaydı otomatik olarak durdurmak için durdurma noktası ekleyebilirsiniz.

YouTube Shorts Özelliğim Aktif Mi?

YouTube Shorts özelliğinin aktif olup olmadığına bakmak istiyorsanız, telefonunuzdan YouTube hesabınıza girin ve alt orta kısımda yer alan Oluştur butonuna tıklayın. Açılan ekrandan Kamera seçeneğine tıklayın. Sonda ekranı sağa kaydırıp, Mod bölümüne gelin. Orada ‘Kısa Video’ seçeneği aktifse Shorts özelliğini kullanabilirsiniz. Eğer yok ise henüz şanslı kitleye dahil olamamışsınızdır.

Shorts Müzik Telif Hakkı

Shorts özelliğinde şuan Instagram ve TikTok’taki gibi istediğiniz müziği kullanamıyorsunuz. Bunun yerine YouTube’un sunmuş olduğu müzikleri kullanabilirsin. Eğer telif hakkına sahip bir müzik ile paylaşırsanız hesabınızın riske gireceğini hatırlatmak isteriz.

YouTube Shorts Para Kazandırıyor Mu?

Shorts özelliğinden gelir elde edilemiyor. Ayrıca bu videolarda şuanlık reklam bulunmuyor. Yayıncılara Premium gelirlerinden de pay verilmiyor.

Ama ilerleyen zamanlarda bununla ilgili bir düzenleme gelebilir. Siz içerik üretmeye devam edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.