Clubhouse Nedir?

Clubhouse Nedir?

Clubhouse, ses tabanlı bir sosyal medya uygulamasıdır. Şirket kendisini “her yerde insanların konuşmasına, hikayeler anlatmasına, fikir geliştirmesine, arkadaşlıkları derinleştirmesine ve dünyanın her yerinden ilginç yeni insanlarla tanışmasına olanak tanıyan (sese dayalı) yeni bir sosyal ürün türü” olarak tanımlıyor.

Temel olarak mantığı canlı bir podcast olarak düşünebilirsiniz. Çeşitli konularda canlı, serbest akışlı konulara girebilir ya da dinleyebilirsiniz. Bu yayınlar herkese açık ya da özel olarak yayın yapıyor olabilir.

Uygulamanın ilgi çeken bir diğer özelliği ise kayıtların kaydının tutulamamasıdır. Tabi dışarıdan kayıt ile tutulabilir orası farklı. İşin teknik kısmındaki kayıttan bahsediyoruz. Yani her şey canlı ve akışında olduğu için o an oradan bulunanların kaydı uygulama tarafından kayıt altına alınmıyor.

Clubhouse Kim Kullanabilir?

Uygulama ünlüler yani popüler kimse dışında ayrıca seçkin bir müşteri olarak gördüğü kişilere yayın imkanı sunuyor. Geçtiğimiz yıl piyasa sürüldükten sonra Silikon Vadisi’nde bir statü haline geldi. Sadece davetle girilebilen bir platform oldukça ilgi çekici bir hale geldi.

New York Times gazetesinden Taylor Lorenz’in haberine göre uygulamanın Aralık ayında 600.000 kayıtlı kullanıcısının olduğunu paylaştı.

Clubhouse’u Kim Kurdu?

Geçtiğimiz yıl Paul Davison ve Rohan Seth tarafından kuruldu. CNBC’ye göre Mayıs ayına kadar 1.500 kayıtlı kullanıcısı bulunan uygulamanın yaklaşık değeri 100 milyon dolardı. Şuan 600 binden fazla kullanıcısı olduğu tahmin edilen uygulamanın değeri inanılmaz yükseldi.

Clubhouse Davetiyesi Nasıl Alınır?

Şu anda Clubhouse’a davet olmadan katılamazsınız. Yine de iPhone kullanıcısıysanız, uygulamayı indirip kullanıcı adınızı rezerve edebilirsiniz. Çünkü şirket yakın zamanda tamamen açılmayı planladığı tahmin ediliyor.

Şuan sadece davet ile kullanılabilen uygulamanın neden herkese açık olmadığı ise şöyle belirtiliyor; 1- Yavaş yavaş topluluk oluşturulmak isteniyor. 2- Kayıtlı üyeleri idare edebilecek bir ekip ve özelliğin yeterli olmaması.

Bu gönderi altına yorum yaparak Clubhouse üyeliği bulunanlardan davet alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.