Pilotsuz Helikopter CES 2016 Sürprizleri Arasında

CES 2016 fuarına katılmış olan Ehang, pilotsuz helikopter konseptini tanıtarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

pilotsuz-helikopter-7ddd

CES 2016 tüm ihtişamı ile devam ediyor ve şimdiden birçok gelişmiş teknoloji gözler önüne serilmiş durumda. Fuarın bugünkü sürprizleri arasında da pilotsuz olarak uçabilen helikopter yer alıyor. Elbette bu gelişme tüm fuara damga vurabilecek nitelikte ve şimdiden de tahmin edildiği gibi dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Helikopter konsepti ile ilgi çeken Ehang, ürettiği drone’lar ile de bilinen bir firmaydı. Şimdi ise drone tecrübesi ile helikopter üretimlerine başlayan firma, helikopter konseptine drone’ların otomatik şekilde ilerleme özelliğini eklemiş durumda.

ehang184-6777

184 adı verilen bu yeni helikopter teknolojisi yaklaşık 200 kilo ağırlığında. Yalnızca tek kişilik uçuş için olanak tanıyan bu helikopter, ağırlığı açısından birden fazla yolcuyu kaldıramıyor. Bu helikopterin fiyatının da 300 ila 400 bin dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Şu anda 184 tam anlamı ile üretilebilmiş değil ancak Ehang’ın bünyesinde bu konsepti hayata geçirebileceğine dair birçok çalışma mevcut. Bu nedenle de tahmin edilen fiyatın değişmesi söz konusu olabilir.

Ehang’ın planları içerisinde olan 184 isimli bu helikopterin en büyük özelliği ise elektrik ile çalışması. Hali hazırda bir helikoptere oranla hafif olan helikopter 184, 8 adet 142 beygir / 106 kW gücünde motora sahip. Bu 8 adet motorun her biri tek bir pervaneyi kontrol ediyor ve ayrıca helikopter hızlı şarj özelliği ile de göz kamaştırıyor. 14,4 kWh bataryaya sahip olan 184, şarjını 4 saat içerisinde tamamlıyor. Ancak hızlı şarj özelliği sayesinde bu süresinin 2 saate inmesi mümkün. Şu anda 23 dakikalık bir uçuş sürecine sahip olan 184, bu özelliği ile pek beğeni toplamamış gibi görünüyor. Helikoptere binen kişiler aracı çok kolay yönlendirebiliyor. Helikopterin içerisinde yer alan 12 inç boyutundaki dokunmatik ekran sayesinde konumu seçmek ve kalkış yapmak son derece kolay. Ardından uçuş rotasının hafızasında kayıtlı durumda olan pilotsuz helikopter geri kalanını tek başına hallediyor.

ehang-184-99894

Ehang CEO’su Huazhi Hu, yaptığı açıklamalarda bu çalışmaların birkaç yıldır sürdüğünü belirtti ve çalışmaların da iki pilot arkadaşını uçak kazasında kaybetmesi sonrasında başladığını belirtti.

1 yorum
  1. Tuncay diyor

    gelse de alsak 😛

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.