Mozilla Firefox, Başka Sektörlerde Adını Duyuracak

Mozilla Firefox şirketi, yapılan açıklamalara göre klavyeden oluşan bilgisayar, tablet, moden ve TV stick gibi cihazların üretimine başlayacak. Bugüne dek internet tarayıcısı olarak bildiğimiz Firefox, yepyeni kimliği ile karşımızda olacak.

Dünyanın en bilinen internet tarayıcıları arasında olan Mozilla Firefox, geçtiğimiz zamanlarda akıllı cep telefonları için özel işletim sistemi geliştirmeyeceğine dair bir açıklama yapmıştı. Birçok kullanıcısı olmasına karşın bu kararı veren şirket, en son yapılan açıklamaya göre akıllı cep telefonu sektöründen çekiliyor ancak yepyeni sektörlere adını yazdırmaya hazırlanıyor. İspanyol bir haber sitesinin sızdırmış olduğu konseptler ile gözler önüne serilen Mozilla Firefox’un yepyeni projeleri, şirketin kablosuz cihaz üretiminin yanı sıra klavyeden oluşan bilgisayar ve tablet üretimi de yapılacağının habercisi oldu.

Sızdırılmış olan konseptlerde, Mozilla Firefox için tercih edilmiş olan işletim sistemini yani Firefox OS kullanacak cihazlar yer alıyor. Bahsi geçen cihazlara işletim sistemini sağlayacak Mozilla, cihazların üretimi için de oldukça ucuz olan Raspberry Pi’leri tercih edecek. Bunun yanı sıra edinilen bilgiler arasında, konseptlerde ortaya çıkmış olan tabletin sadece internet kullanımı amacı ile üretileceği yer alıyor.

Söylentilere göre Mozilla, bahsi geçen cihazları ortakları ile birlikte üretecek. Şirketin şu anda Panasonic Smart TV ile bir anlaşması mevcut ve bu anlaşma ile birlikte de Panasonic’ten sağlanacak olan bilgiler ışığında son derece kullanışlı ve kaliteli bir TV stick üretilmesi beklentiler arasında yer alıyor. Ancak şu anda Mozilla Firefox’un tablet üretimi hususunda herhangi bir şirket ile anlaşması mevcut değil ve elbette en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de tabletin nasıl olacağı. Şimdilik şirketten herhangi bir resmi açıklama gelmedi ve bu durum gizemini fazlası ile koruyor. Bakalım ilerleyen günlerde Mozilla bizlere büyük bir sürpriz yapacak mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.