Volvo Otomobil Kilit Sistemi Anahtarsız Çalışacak!

Volvo’nun yeni üretmiş olduğu kilit sistemi sayesinde artık otomobillerin kilitleri akıllı telefonlar üzerinden kontrol edilebilecek. İşte Volvo otomobil kilit sistemi hakkındaki detaylar!

volvo-kilit

Sektörde en yenilikçi otomobil üreticilerinden bir tanesi haline gelen Volvo, güvenliği tartışmaya açık, son derece ilginç bir otomobil kilit sistemi üretti. Bu yeni sistem ile Volvo’nun piyasaya sürdüğü bazı otomobillerin kilitleri akıllı cep telefonları sayesinde kontrol edilebilir hale gelecek. Bu uygulama sadece araç sahipleri tarafından yüklenebilecek ve uygulama Bluetooth kullanarak işlev gösterecek.

Bahsi geçen Volvo otomobil kilit sistemi son derece basit bir şekilde çalışıyor. Araç sahibi otomobiline doğru ilerlediği takdirde cebindeki telefonu otomobilde hazırlanmış olan sisteme mesaj gönderiyor ve sistem de gelen bu sinyali tanıyarak kapıların kilidini anında açabiliyor. Volvo’nun araç sahiplerine sunmuş olduğu bu olanak yalnızca aracın kilit sistemini de kontrol etmiyor! Aynı zamanda indirilen uygulama sayesinde aracın motoru çalıştırılabiliyor, güvenlik sistemi kontrol edilebiliyor ve son olarak da bagaj kapağı açılabiliyor.

volvo-otomobil-kilit

Bluetooth ile işlev gösteren bu Volvo otomobil kilit sistemi ayrıca anahtarın paylaşılmasını da sağlıyor. Yani eğer araç sahibi aracı birine ödünç vermek isterse ve araca yakın bir noktada değilse, hatta şehir dışındaysa yine indirilen uygulama üzerinden diğer kişiye anahtar uygulamasını gönderebiliyor. Böylece bir süreliğine aracı başka birinin kullanmasına izin verilmiş olunuyor.

Volvo’dan gelen bu teknolojik gelişmenin 2017 model araçlarda kullanılması bekleniyor. Daha önce de söylediğimiz gibi bu teknolojinin güvenliği tartışılır ancak yine de son derece işlevsel gibi görünüyor. Bakalım Volvo bu hususta başarıyı yakalayabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.