Mazda RX-Vision Projesi Hareketleniyor!

Tokyo Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarılmış olan Mazda RX-Vision projesi yavaş yavaş gözler önüne serilmeye başladı. İşte Mazda RX-Vision hakkındaki tüm detaylar!

mazdarx

Mazda firmasının 1967 yılından bu yana ikonik araçlar üzerinde kullandığı Rotary motor en son 2012 yılında RX-8 ile birlikte sona ermişti. Tüketiciler tam Mazda’nın bu motordan vazgeçtiğini düşünmeye başlamışken firma yine bir ikon model olarak varsayılan Mazda RX-Vision ile geliştirilmiş olan Rotary motorunu tüketicileri ile buluşturmak için hazırlık içerisinde.

Rotary motor patent sahibinin de adını taşımakta olan Wankel motoru olarak da bilinmektedir. Felix Wankel, 1929 yılında bu motoru tamamlayarak kendin ismini vermiş ve patentini de almış. Motorun çalışma prensibinden kısa bir şekilde bahsedecek olursak; standart motorlardan farklı olarak tek oval blok içerisinde dönen bir rotor olduğunu ve bütün işlerin de bu oval bloğun içerisinde gerçekleştiğini söylemek mümkün.

Mazda, Rotary motoru geliştirmek ve her zaman bir adım ileri götürmek adına ciddi bir çaba sarf etti. Motorun verimsiz ve dayanıksız olduğu sürekli olarak söylenmesine rağmen Mazda tüm düşünceleri alt üst etti ve bu motora sahip olan 787B modeli ile birlikte Le Mans gibi 24 saat boyunca süren yüksek prestijli bir yarış kazandı.

Mazda-RX-Vision

Mazda RX-Vision ile de Mazda, Rotary motoru tekrar spor otomobillerin seviyesinde kullanabileceğinin sinyalini vermiş oldu. Bu motor en son 2012 senesinde RX-8 modeli üzerinde kullanılmıştı ve son zamanlarda motor Vision’da güncellendi. Böylece güzel haberler de ardı ardına gelmeye başladı. En büyük şikayetler arasında yer alan tüketimde verimsizlik hususunda ciddi bir yol kat etmiş olan Mazda, motorun erken yıpranması konusundaki dezavantajlarında da iyileştirmeler yapabilmek adına yoğun mesailer harcıyor.

Şu an için Mazda RX-Vision modelinin çıkış tarihi belirlenmiş durumda değil. Ancak KODO tasarımına sahip ve geliştirilmiş performanslı Rotary motoru duyan otomobil tutkunlarının heyecanlanmaması neredeyse imkansız. Şimdilik elimizdeki bilgiler bu kadar ancak ilerleyen zamanlarda bu canavar hakkında daha fazla detay hakkında bilgi sahibi olabileceğiz. Bakalım Mazda RX-Vision modeli ile beklediği başarı ve performansı yakalayabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.