The Mazar Android’i Öldürüyor!

Teknolojik gelişmeler hızla sürerken gizlilik ve güvenlik önlemlerini güçlendirmek için de birçok çalışma yapılıyor. Ancak bu teknoloji karşısında cihazların güvenliğinin hala tam olarak sağlanamadığı virüslerin cihazlara zarar verip, kullanılmaz hale getirmesiyle rahatlıkla anlaşılabiliyor. Danimarka’da yapılan çalışmalar sonucunda Heimdal güvenlik firması da The Mazar isimli bir virüsün, Android cihazları etkisiz hale getirebilecek kadar kötü etkilediği hakkında açıklamada bulundu.

mazar2

Android işletim sistemine sahip cihazlar için güvenlik koşulunun tam olarak sağlanamamasının asıl sebebi açık kaynaklı bir yazılım olmaları. Danimarka’da binlerce insanın telefonunu kullanılmaz hale getiren bu virüs, kısa mesaj ya da MMS yoluyla kullanıcılara iletilmiş. Masum bir içerik olarak gözüken bağlantı, mesajlarda yer almış ve kullanıcıların giriş yapması cihazlarındaki tüm bilgilerin ele geçirilmesine neden olmuştu. Bu nedenle Heimdal güvenlik firması tarafından bilinmeyen kaynaklardan alınan mesaj içeriklerine karşı daha dikkatli davranmak gerektiği açıklaması yapıldı.

mazar3

 

Virüsün Ruslar tarafından terör saldırıları için kullanılabilmek üzere tasarlanmış. Eğer telefon dili Rusça ise cihaz sahibi herhangi bir sorun yaşamamakta çünkü virüs bunu fark edince kendini etkisiz hale getirmekte. The Mazar isimli virüsün cihaza girmesiyle cihaz hakkında sınırsız bir yetkiye sahip olabildiği için kullanıcıların herhangi bir işlem yapmasını da engellemekte. Güvenliğin sağlanabilmesi için güvenlik firması tarafından, Google Play Store gibi işletim sisteminin uygulama marketlerinden alışveriş yapılmasının daha doğru olacağı şeklinde bir diğer uyarı olarak Android kullanıcılarına iletildi. Aynı zamanda güvenilmez ve kaynağı belirsiz Wi-fi ağlarına bağlanmaktan kaçınmak da önemli bir uyarı. Henüz ülkemizde böyle bir olay yaşanmamış olsa da yine de hazırlıklı olmakta fayda var.

 

Her ne kadar yeni çıkan Android işletim sistemli akıllı telefonlarda kullanılmayan bir sürüm olsa da, bu virüs Android 4.4 KitKat işletim sisteminde çok hızlı yayılma yeteneğine sahip. Ancak bu sürüme sahip cihaz sahiplerinin güvenliklerini riske atmamak için, mesaj yoluyla çok kolay bir şekilde yayılan The Mazar virüsüne karşı dikkatli davranmaları gerekmekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.