Satürn ve Uydularında Hayat Olduğu İddiaları

NASA araştırma aracı ile görüntülenmiş olan Satürn ve uydularının interaktif olarak açıklamalı halleri, New York Times sitesinde paylaşıldı. Merak edilen soru ise elbette Satürn ve uydularında hayat belirtisi olup olmadığı.

NASA’nın uzay aracı olan Cassini, Satürn ile uydularının üzerinde 11 yıldır yoğun bir şekilde araştırma yapıyor. Öncelikle gezegenin yapısı ile uyduları üzerinde bir hayat belirtisi arama durumu, son derece başarılı bir düzeye ulaştı. Satürn’ün şu anda 62 adet uydusu mevcut ve bunların 53 tanesi isimlendirilmiş durumda.

Uzay aracı Cassini sayesinde birçok uydunun yüzeyleri oldukça başarılı bir şekilde görüntülenmiş. New York Times bile bu görüntüleri sitesinde okuyucuları ile paylaşmış. Sitede incelenmek istenen uyduyu seçmek ve fare yardımı ile uyduyu çevirmek mümkün. Uydular hakkında gerekli bilgiler de yazı içerisinde mevcut.

Cassini, geçtiğimiz cumartesi Enceladus uydusuna en yakın ve en son uçuşunu son bir kez gerçekleştirdi. Satürn uyduları arasında, yaşam şartlarının bulunma olasılığı en yüksek uydu şüphesiz ki Enceladus. Ayrıca bu uydu üzerinde uzaylı yaşam formunun da görülebileceğinden bahsediliyor. Güneş sistemindeki en yansıtıcı ve en parlak obje olan uydu Enceladus, devasa bir buz kabuğu ile kaplı. Ancak bu devasa buz kabuğunun altında da okyanuslar yer alıyor. Dünyada yer alan okyanuslardan çok daha fazla suya sahip olduğu düşünülen bu uydu, uzaydan bakıldığında da son derece ilginç bir görüntüye bürünüyor. Üstelik bu uyduda organik moleküllere de rastlandığı için, okyanuslarda mikroorganizmaların yaşama ihtimali yüksek olarak görülüyor. Tüm bunlar ise uzaylıların olup olmadığına dair sorulara yepyeni bir bakış açısı getiriyor.

Satürn’ün en büyük uydusu Titan ise birçok sahile sahip. Bu durumda sıvı ve kumun bir arada olması sahil olarak nitelendiriliyor ve araştırmacılar da bu uyduda uzaylı yaşama formunun bulunabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Uzay aracı Cassini’nin Titan’a indirilmiş olması, uydunun yüzeyinin en iyi şekilde incelenmesine olanak tanımış.

Cassini şu anda hayat formunu araştırabilecek kapasitede bir uzay aracı değil. Bu nedenle de hem Titan hem de Enceladus hakkında net bilgilere ulaşılamıyor. Ancak araştırmacıların Enceladus hakkındaki beklentileri son derece büyük ve bu uyduya hayat formu inceleyebilen bir aracın gönderilmesi planlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.