Havelsan ve THY’den Müjde: SKYFE

Havelsan ve THY Teknik iş birliği altında, milli şekilde üretilmiş olan SKYFE yani kablosuz kabin içi eğlence sistemi, onay almayı başardı. Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı tarafından onay alan sistem, havayolu ulaşımı hususunda bir devrim olacak gibi görünüyor.

Havelsan ve THY Teknik iş birliği ile tamamen milli bir şekilde üretilmiş olan kablosuz kabin içi eğlence sistemi yani Wireless IFE – SKYFE, EASA tarafından onay almayı başardı. Bu onay sayesinde de SKYFE’a seri üretim yolları da gözükmüş oldu. Şirketten gelen açıklamalara göre SKYFE, şimdilik BOEING 727-800 tipi uçaklarda kullanılabilecek. Bu uçak tipleri için EASA Sertifikasyon süreci de başarı ile tamamlanmış durumda.

Türkiye’de geliştirilmiş olan bu ilk yerli sistem ile uçuş sırasında yolcular kişisel cihazlarına Android, iOS ve web uygulamaları üzerinden kablosuz bağlantı ile bağlanabilecek. Böylece uçuş süresi boyunca yolcular diledikleri gibi, sıkılmadan vakit geçirebilecek. Ayrıca bu göz dolduran sistem, Havelsan ile THY Teknik’in sivil havacılık alanında yükselişe geçmiş olan yerli katkısının oldukça başarılı örneklerinden bir tanesi olarak görülüyor.

Yaklaşık 3 yıldır iki yerli gücün birleşmesi ile geliştirilmekte olan bu sistemin ilk testi, JFO kuyruk numaralı ve Edirne isimli olan 727-800 tip Boeing yolcu uçağında gerçekleşti. Test sonuçları ise son derece başarılıydı ve böylece EASA onayı da gecikmedi. Bu onay sayesinde seri üretim hususunda da yeşil ışık yakılmış oldu.

Uluslararası geçerliliğe sahip olan EASA Sertifikasyonu, bu sistemin hem yerli hem de yabancı birçok havayolu tarafından kullanılmasına da olanak tanıyor. Artık insanlar havayolu seyahatlerinde son derece rahat bir şekilde internette gezinebilecek. Özellikle işi nedeni ile sıkça seyahat yapan yolcular için büyük bir müjde olan kabin içi eğlence sistemi sayesinde, Havelsan ile THY’nin yerli yolcu uçağı projesi hususunda birlikte yol alacağının haberi de gelmiş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.