İnsan Beyni Niteliğinde Çip: Darwin

Darwin yani insan beyni gibi çalışan çip, Çin bilim adamları tarafından geliştirildi. Bilim teknik dünyasına bomba gibi düşen bu çip, Cıciang Üniversitesi ile Hangcou Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırmacılarının iş birliği ile bir yıllık çalışma sonucunda ortaya çıktı.

Bir yıllık bir çalışmanın ardından ortaya çıkan bu bilgisayar çipine Darwin adı verildi. Siyah renkli ve küçük bir madeni para büyüklüğünde olan bu çip, 4 milyondan fazla sinaps bağlantısına sahipken ayrıca 2 bin 48 nöronu da içerisinde barındırıyor. Tüm bu gelişmeler ise Çinlilerin yalnızca teknoloji alanında değil bilim alanında da önemli bir yol kat ettiklerini gösteriyor.

İnsan beyni gibi çalışan çip projesi kapsamında görev alan isimlerden bir tanesi olan Dr. Ma Dı, yaptığı açıklamada Darwin’den biraz bahsetti. Bu bilgisayar çipinin, nöronların sinaps bağlantı noktalarını kullanıyor olduğunu, beyinde yer alan sinir ağını taklit ettiğini ve böylece akıllı bilgisayar görevini yerine getirdiğini söyledi. Bunun yanı sıra çipin gelişim durumunun henüz başlangıç safhasında olduğuna değinen Dr. Ma Dı, bu çipin akıllı donanım sistemlerinde, robotik çalışmalarda ve en önemlisi de beyin – bilgisayar ara yüzlerinde kullanılmasının amaç edinildiğini söyledi.

Cıciang Üniversitesi’nden olan bir diğer araştırmacı Şın Jünçing ise, geliştirilmiş olan bu çip ile çalışacak bilgisayarların çok daha az bir enerji harcayacağını ve aynı zamanda Darwin’in normal bilgisayarların çözemiyor olduğu birçok zor işlemi yapabileceğini söyledi. Bunun yanı sıra çipin insanlar tarafından yazılmış olan rakamları tanımak, kullanıcının beyin dalgalarına göre bilgisayar ekranındaki nesneleri hareket ettirmek ve farklı görüntüleri de ayırt edebilmek gibi birçok karmaşık bilgiyi işleyebileceğini söyleyen Şın, bu çip hususunda son derece umutlu olduklarını dile getirdi.

Çinlilerin beyinden esinlenerek yürütmüş olduğu bu çalışma dünyada büyük ses getirmiş durumda. Bilgisayar çalışmaları hususunda bir dönüm noktası olacağı tahmin edilen Darwin çipi, bizlere teknolojinin ne kadar ileri gidebileceğini bir kez daha göstermiş oldu. Şimdilik gelen açıklamalar ile yetinmek zorunda kalsak da çok yakın zamanda bu çip hakkında daha fazla bilgi öğrenebileceğiz.

1 yorum
  1. bilge aytaş diyor

    çok umutluyum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.