Apple TV ve Siri Yeni Özelliklerle Geliyor!

Apple yeni ve güçlü Siri özelliklerini, Apple TV için tek şifre özelliğini ve bunlar gibi kullanıcılarının salonlardaki eğlence deneyimini katlayacak birçok ilgi çekici yeni özelliğini duyurdu.

apple tv ve siri güncelleştirmeleri

Apple Siri geliştirmeleriyle ilgili uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyordu ve nihayet geliştirilmiş ve yenilenmiş bir şekilde kullanıcılarına yeni Siri’yi sunmaya hazırlanıyor. Apple TV’nin de tanıtımının ardından Siri de daha güçlü bir şekilde geliyor. Hem daha fazla ülkede kullanılabilecek hem de 650.000’den fazla film ve televizyon dizisini arama yeteneğine sahip olan Siri adeta bir eğlence merkezi haline geleceğe benziyor.

Eskisinden çok daha fazla sayıda uygulamada kullanılabilecek olan Siri, YouTube’da arama yapabilme, konu arayabilme, canlı kanala ayarlayabilme gibi kullanıcıya hız katarak kolaylık sağlayan bir araca dönüştü. Aynı şekilde Apple TV için de söz konusu yenilikler tek şifre özelliği oldu. Böylece kullanıcılar sadece bir defa oturum açacak ve pay-TV sağlayıcılarının tüm video kanallarında kimlik doğrulanabilecek.

appletv ve siri

İşte Siri’nin kullanıcılarına katacağı yenilikleri, birbirinden kullanışlı yeni özellikleri:

 • YouTube’da arama: Kullanıcılar bu ay sonundan itibaren Siri sayesinde YouTube’da saniyeler içerisinde ve hiç arama yapmadan diledikleri videoya ulaşabilecek.
 • HomeKit aksesuarları yönetimi: Apple TV kullanıcıları, HomeKit özellikli aksesuarların kontrolünü Siri ile yönetebilecek. Yani Siri’ye ‘Işıkları aç.’ ‘Klimayı 20 dereceye ayarla.’ Gibi taleplerde bulunarak, birçok cihaza zahmet etmeden hükmedilecek.
 • Canlı yayın açma: Siri’de desteklenen herhangi bir canlı kanala gitmek için kanal ismini söylemek yeterli olacak.
 • Filmler için konu araması yapma: Film keyifleri için son derece vakit kazandırıcı olan bu yenilik sayesinde, Siri’ye izlemek istenilen konu ve temaya göre film araması yaptırılabilecek.

Yapılan yeniliklerden bir diğeri de çok konuşulan tek şifre özelliği oldu. Sadece birkaç ay sonra Apple TV’de bir defa oturum açmak kullanıcıların ücretli televizyon aboneliklerinin parçası olan video kanallarına hemen erişmenin keyfini yaşatacak. Tek şifre özelliğiyle yapılabilecekler şu şekilde:

 • Müşteriler tek şifre işlemi sırasında favori video kanallarını kolayca bulabilecek, indirecek ve izlemek için ücretli televizyon sağlayıcının sunduğu bütün kimlik doğrulama gerektiren uygulamaların bulunduğu sayfayı görüntüleyebilecek.
 • Tek şifre özelliği herhangi bir televizyon uygulaması tarafından etkinleştirilecek ve izleyici işlemini basit hale getirmek için bu teknolojiden faydalanabilecek.
 • Hem Apple TV hem de iOS ’da tek şifre özelliği kullanılabilecek.

apple tv yenilikleri

Apple TV’den ulaşılabilen uygulamalar sayesinde televizyon geleceği bu uygulamalarla değişecek. Apple TV sayesinde şimdiden 6.000 üzerinde uygulama sayesinde kullanıcılar evlerindeki büyük ekranlarında eskisinden daha keyifli televizyon deneyimi yaşayabilecekler.

Apple TV’deki diğer özellik ve güncellemeler ise şu şekilde;

 • iOS kullanıcıları Siri, dokunarak gezinme ya da oyun oynamayı destekleyen yeni Apple TV Remote uygulamasını indirebilir,
 • Müzik deneyimine her anlamda kolaylık ve netlik getiren Apple Music yeni tasarımına sahip olabilir,
 • Daha parlak ve canlı arka plan yerine karanlık arka plan sağlayan Apple TV’den yeni arka plan seçimi yapılabilir,
 • Artık genel uygulamalar otomatik olarak Apple TV’ye indirilecek ve kullanıcıların iOS cihazına herhangi uygulama eklenmesi halinde, ana ekranda gösterilecek,
 • Apple TV’de klavye gözüktüğünde, eğer aynı iCloud hesabında oturum açan varsa, iOS cihazında da görünerek kolayca metin girilebilecek.

Diledikleri programı saniyeler içerisinde ekrana yansıtarak keyfini sürmelerini sağlayan bu yenilikler hakkında, henüz geliştiriciler tvOS potansiyelinden yeni yararlanmış olsa da yapılan ilk geri dönüşler oldukça umut vaat edici.

apple tv

Geliştiriciler için tvOS araçları ile;

 • ReplayKit sayesinde canlı yayın ya da kayıt yapma,
 • PhotoKit sayesinde üçüncü taraf uygulamalarının iCloud Yayın Paylaşımı ya da iCloud Fotoğraf Arşivi’ndeki video ve fotoğraflara erişime olanak sağlama,
 • Game Center geliştirmeleri sayesinde oyun kumandası için destek,
 • Ana Ekranda uygulama ve işaretleme sayesinde kullanıcıların uygulamada kullanabilecekleri yeni bir şeyin öğrenimini kolaylaştırma olarak sayılmakta.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.