Avrupa Uzay Madenciliği İçin Paçaları Sıvadı!

ABD’li uzay madenciliği firmalarından sonra Avrupalı firmalar da uzayda madencilik yapmak için gereken yasal düzenlemelere kavuştu. İşte tüm detaylar!

uzay-madenciligi

Uzayda madencilik yapmak bundan birkaç yıl öncesine kadar imkansız gibi geliyordu ancak artık öyle değil. Hatırlayacağınız üzere bazı ABD’li firmalar geçtiğimiz yıl uzay madenciliği için gereken yasal düzenlemelere kavuşmuştu. Sonrasında da teknoloji dünyasının ünlü yatırımcıları anında uzayda madencilik ile uğraşacak olan firmalarını kurmuştu.

Şimdi de bunun için sıra Avrupalı firmalara geldi. Lüksemburg şehrinde hayata geçmiş olan yeni yasaya göre uzayda madencilik yapacak olan Avrupalı firmalar bu madenleri dünyaya getirdiğinde madenlerin mülkiyet hakkına da sahip olacak ki bunun mükemmel bir gelişme olduğunu söylemek mümkün.

Uzaydaki nesneler kime ait?

Daha önce, uzaydaki nesneler üzerinde kesinlikle mülkiyet hakkı iddia edilemiyordu. Bu nedenle de bir asteroidden elde edilecek olan madenler dünyaya getirildiğinde devletlerin bu madenlere el koyma riski söz konusuydu.

Lüksemburg, uzay madenciliği hususunda faaliyet gösterecek olan Avrupalı firmaların merkezi konumunda yer alıyor. Uzayda madencilik yapacak olan yirmiden fazla firmanın merkezi de bu şehirde bulunuyor. Bu nedenle Lüksemburg şehrinde hayata geçen yasa söz konusu firmaların faaliyetlerini koruma altına alıyor diyebiliriz.

uzay-madenciligi

Uzay madenciliği konusunda firmalar oldukça isteksiz

Daha önce insanoğlunun asteroide iniş yapmayı başarmış olması teknik olarak asteroide ulaşarak maden çıkarma kapasitesine de ulaşmış olduğunu bizlere gösteriyor. Şimdi akıllardaki tek soru ise hangi firmanın cesaret edip ilk olarak bu işe atılacağı. Şu an için firmalar uzayda madencilik yapmada öncül olmak için son derece isteksiz. Bunun sebebi ise firmaların başlarına gelebilecek olan beklenmedik kazalar ve olaylardan ders çıkararak kendi operasyonlarını çok daha güvenli bir hale getirmeyi istemeleri.

Elbette önümüzdeki süreçte bu isteksizliğin azalacağı tahmin ediliyor. Zira böylesi bir gelişmenin yaşanması yaşadığımız dünyanın her köşesindeki ekonomiyi ciddi anlamda etkileyebilir. Bakalım ilerleyen zamanlarda bu hususta nasıl gelişmeler yaşanacak ve ilk adım atan cesaretli firma hangisi olacak?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.