Savaşlarda Drone Mu Kullanılacak?

İngiliz polisi, insansız hava aracı olarak nitelendirilen drone teknolojisini askeri alanda kullanma adına çalışmalar yapıyor. Dronelar saldırı ve radar konusunda İngiltere’ye tam destek sunacak. İşte tüm detaylar!

drone-

İnsansız hava araçları olan droneların kullanım alanları her geçen gün daha da genişliyor ve bu araçların özellikleri de her gün daha fazla gelişiyor. İnsanlara yönelik şekilde salt eğlence amaçlı olarak piyasaya sürülen drone modellerinin yaratılış amaçları aslına bakılırsa son derece masumane. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile bu araçlar daha fazla sektörde kullanılmaya başladı ve droneların kullanım alanları arasında savaş savunma sanayisi de yer almaya başladı. Günümüzde birçok araç bu sanayide kullanılmak için eğitiliyor.

Daha önceki süreçte dronelar birçok görevde yer almış ve en son olarak da Falcon 9 adlı roketin iniş rampası olarak görev yapmıştı. Şimdi ise İngiltere Polis Kuvvetleri tarafından ülke savunmasını yapmak adına kullanılacaklar.

NATO ve İngiltere Polis Kuvvetleri arasında yapılan terörle mücadele çalışması kapsamında insansız hava araçları olan dronelardan yararlanılma kararı alındı. Bu dronelar terör ile mücadele adı altında meydana gelebilecek tehlikeleri önlemek amacı ile hedefi tanımlama, izleme ve gerekli olduğu zamanda da hedef sinyalini bozma gibi görevler için kullanılacak.

drone-savas

Avrupa ve ABD merkezli olarak sürdürülen çalışmalar, basında yer alan bazı haberlere göre terör ile mücadele hususunda en etkili savunma sistemlerinden biri olacak. Birmingham Üniversitesi’nden gelen bir açıklamada ise uçak sahibi teröristlerin bu yeni yöntem hususunda bilgi sahibi olmamalarının yapılan mücadelelerde büyük fark yaratacağı söyleniyor.

Bunların yanı sıra İngiliz Hava Savunma sahaları içerisinde meydana gelebilecek olası drone saldırılarına karşı da birçok tedbir alınacak. Anti-UAV sistemleri, Chess Systems And Blighter firmaları ve ABD Havacılık Otoritesi, Anti-İHA hususunda da iş birliğine varacak.

Askeri üslerin, havaalanlarıının ve devlet kurumlarının saldırı olduğu takdirde büyük bir tehdit altında olduğunu söyleyen Blighter Gözetim CEO’su (Mark Radford), yapılacak savunma sistemleri sayesinde saldırı durumundaki insansız hava aracının önden tespit edilebileceğini ve sonrasında da etkisiz hale getirileceğini ifade etti. Söz konusu Anti-İHA sistemlerin de Fransa’da düzenlenecek olan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında stadlarda konuşlanacağı söyleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.