İlk Esnek Akıllı Telefon Çin’den

Darbelerden etkilenmeyen esnek akıllı telefon üreticisi olarak akla gelen ilk isimler Samsung ve LG gibi markalar olsa da, tanıtımı yapılan ilk akıllı telefon Çinli üreticilerin bir eseri.

esnek akıllı telefon 3

Mobil teknoloji dünyasını heyecanlandıran ve büyük ölçüde beğeni toplayan yeni akıllı telefon, Çinli üreticiler tarafından, burada gerçekleştirilen bir etkinlikte görücüye sunuldu. Uzun süreden beri çıkması beklenen teknolojinin en yeni parçası; esnek akıllı telefon, grafen tabanlı OLED ekranla tasarlanmış. Bu pazarda adeta bir kilometre taşı olacak esnek telefonlarla son derece ilgi çekici bir fark yaratılabileceğe benziyor.

Akıllı telefon denince akla ilk gelen markalar, LG ve Samsung; aslında geçtiğimiz aylarda birçok kez OLED ekran tabanlarını birçok kez kullanıcı adayların sundu. Esnek akıllı telefon üretiminde aslında en önemli kilometre taşları Galaxy Round ve LG G Flex modelleriydi. Ancak şimdiki dönem içindeki esnek akıllı telefon pazarında kavisli ekrana sahip modellere daha fazla ilgi çekiyor.

esnek akıllı telefon 2

Çin’de düzenlenen bir fuar kapsamında sunulan esneyebilen yapıdaki akıllı telefon, Android işletim sistemine sahip olduğu biliniyor. Ayrıca, sanal butonlara sahip olan cihaz kullanıcının isteğine göre, bileklik olarak kullanılma imkânı da veriyor. Grafen tabanlı OLED ekrandan oluşan esnek telefonun pili de aynı şekilde esnek yapıdan oluşuyor.

Bahsi geçen esnek akıllı telefonlar özellikle görünümleriyle büyük ilgi topluyorlar. Ancak iyi bir inceleme sonucunda cihazın sunduğu görüntü kalitesinin günümüzdeki standartların çok altında kaldığı da söyleniyor. Elbette ki bu durum telefonun bir prototip olmasıyla da ilişkili.

esnek akıllı telefon

Yeni nesil esnek telefonları kullanmak için hevesli ve meraklı milyonlarca kişinin önlerinde kendilerini bekleyen 2-3 yıl daha bulunuyor. Şuan tanıtımı yapılan esnek telefonun ardından, 2018-19 yılları içerisinde LG ve Samsung markalarının esnek akıllı telefonlarını piyasada görebiliriz.

Peki, bu bahsi geçen grafen teknolojisi kısaca nedir?

grafen

Grafen, çelikten 300 kat daha esnek ve sağlam olan bir maddedir. Teknolojide büyük çığır açacak bir teknoloji olarak sunulan grafen maddesinin elektronik cihazlarda kullanılması sayesinde cihazlara daha hızlı şarj olma, bükülebilme hatta elektronik kâğıtların hayatımıza girmesi gibi yeni gelişmeler oluyor. Bu maddenin boyutunun %5’ine kadar sıkıştırılabilme özelliği sayesinde esnek akıllı telefonların hayatımıza girmesi söz konusu oluyor. Bu madde sayesinde kâğıt kadar ince, katlanabilen ekran ve pillere sahip olan akıllı telefonları kullanabiliyoruz. Ayrıca ısıya karşı da son derece dayanıklı olduğu için bu maddenin askeri alanlarda kullanılan cihazlarda ve araçlarda da yer alacağı tahmin ediliyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.