Evrendeki En Güçlü Süpernova Keşfedildi

Bilim adamları, milyarlarca ışık yılı uzaklığında konumlanmış olan ve tüm evrenin en parlak cismi olma özelliğini taşıyan süpernovayı keşfetti. Bu cisim en güçlü süpernova olarak adlandırıldı.

supernova-ew00

Bilim adamlarının yapmış olduğu açıklamalara göre dünyadan yaklaşık 3,8 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alan bu süpernova içinde bulunuyor olduğu galaksinin büyük bir bölümünü etkisi altına almış durumda. 7830 ışık yılı uzaklığında yer alan tüm gök cisimlerine etki edebilen bu süpernovanın ismi ise ASASSN-15lh. Süpernovanın kütlesi ise yaklaşık olarak 200 milyar Güneş kütlesi değerinde.

Süpernovanın böylesine büyük bir kütleye sahip olması çok uzakta yer alan gök cisimlerini bile etkilemesi anlamına geliyor. Ayrıca sadece 4 ay içerisinde de Güneş’in tüm ömrü boyunca açığa çıkarmış olduğu enerjiyi çıkarabilecek kadar da güçlü. Son derece ender, güçlü, büyük ve parlak bir cisim olan bu süpernova, bilim adamlarını da hayrete düşürmüş durumda. Keşfi yapmış olan bilim adamları böylesine bir süpernovanın nasıl oluştuğunu tartışıyor.

ASASSN-15lh-49445

Normal şartlarda süpernovalar ölüm sürecine girmiş ve enerjisi bitmiş olan yıldızlar tarafından oluşturulur. Ancak her ne kadar bu şekilde oluşsalar da süpernovalar yıldızlardan 10 milyon kat daha fazla enerjinin açığa çıkmasını sağlayabilirler. Ancak bu cisimlerin yıldızlara oranla ömürleri çok daha azdır. Bütün enerjilerini çabucak harcadıkları için patlamalar yaşarlar ve bu patlamalar ile ortaya çıkan yıldız parçaları da galaksinin ve hatta evrenin bir diğer ucuna kadar ulaşabilir. Bilim adamlarının varsayımlarına göre kopan yıldız parçaları yolda kendilerine bazı eklemeler yaparak yeni yıldızlara dönüşüyor. Süpernovalar genellikle Güneş’ten 5 milyar kat daha parlaktır. Çok fazla enerji saçmaları nedeni ile bu kadar parlak olmaları da son derece normaldir.

Bilinen evrende en güçlü süpernova olarak keşfedilmiş olan ASASSN-15lh bilim adamları tarafından odak noktası haline gelmiş durumda. Bu süpernovanın sırrını açığa çıkarmak ve diğer özelliklerini keşfetmek için hummalı çalışmalar aralıksız şekilde devam ediyor. Elbette ilerleyen çalışmalar sayesinde bu süpernova hakkında çok daha geniş çaplı bilgilere sahip olabileceğiz. Bakalım zaman bizlere uzay hakkında daha neler öğretecek?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.