USB Type C Bağlantısı Nedir, Ne İşe Yarar?

USB Type C bağlantısı yeni tanıtılmış olan birçok telefon, bilgisayar ve tablet üzerinde karşımıza çıkmaya başladı. Bilmeyenler için USB Type C hakkındaki tüm detaylar yazımızda!

Apple firmasının MacBook ile tanıttığı USB Type C, büyük bir ilgi ile karşı karşıya kalmıştı. Bu nedenle Apple’dan sonra da birçok firma piyasaya sürdüğü ürünlerde bu bağlantı türüne yer vermeye başladı. USB 3.1 standardı ile geliştirilmiş olan USB Type C bağlantısı, özellikle veri aktarımı hususunda ön plana çıkıyor. Hatırlanacağı üzere USB 3.0 bağlantı türü 4.80 Gbit/sn yani saniyede yaklaşık 600 MB aktarım yapabiliyordu. USB Type C ise 10 Gbit/sn yani saniyede 1.22 GB veri aktarımı yapabilme yeteneğine sahip. Kağıt üzerinde 2 kat daha hızlı görünen USB Type C, veri aktarımı dışında da tüm girişleri tek kanal üzerinden sağlayabiliyor.

USB-type-C-595ff

USB Type C bağlantısının 4.5 W özelliği sayesinde kablo üzerinden aktarılabilen enerji miktarı normal olarak daha yüksek oluyor. Böylece de bu bağlantı türü sayesinde cihazların daha hızlı şarj olması sağlanabiliyor. Bunların yanı sıra bağlantının 24 pinli yapısı ile HDMI ve VGA çıkışı da elde edilebiliyor. Bilindiği üzere HDMI ve VGA girişlerinin büyüklük anlamında yer kaplaması, cihaz tasarımının kısıtlı olmasına sebebiyet veriyor. Ancak USB Type C sayesinde tüm bu bağlantıların bir arada toplanması mümkün hale geliyor ve böylece cihazların tasarımsal anlamdaki sorunları da ortadan kalkıyor.

USB-Type-C-24fe

Kullanıcılar için en büyük müjde ise şarj probleminin ciddi anlamda çözülecek olması. USB Type C bağlantısı sayesinde bir cihaz üzerinden diğer cihazların şarj olmasını sağlamak mümkün. Örneğin telefonunuz eğer bu bağlantı girişine sahipse, aynı girişe sahip olan bir diğer telefonu şarj etmeniz mümkün. Elbette bu teknolojinin henüz yeni olması cihazlarda da nadir bulunması anlamına geliyor. Ancak zamanla bu sayının artacağı çok açık. Daha hızlı veri transferi yapmak ve bir port üzerinden farklı çıkışları destekleyebilmek kesinlikle bu bağlantı türünü zirveye çıkaracak. Şimdiden birçok firma USB Type C bağlantısı için adım atmış durumda ve ileride bu sayı oldukça artacak gibi görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.