Güneş Sistemi Gezegenlerinde Ne Kadar Hayatta Kalınır?

Sizce herhangi bir ekipmana sahip olmadan Güneş Sistemi üzerinde yer alan gezegenlerde ne kadar hayatta kalınabilir? İşte bu sorunun cevabı!

gunessistemi

Bilim insanları yıllardır insanların yaşamlarını sürdürebileceği gezegenler arıyor. İnsanlığın yayılması ve evrenin sonsuzluğundan çok daha fazla şey öğrenilmesi adına çalışmalarını sürdürmekte olan araştırmacılar, ne yazık ki Güneş Sistemi’nin dışında yer alan gezegenlerden hiç ümitli değil. Söz konusu gezegenlerden bazılarının insan yaşamına son derece uygun olduğunu söyleyen ancak bu gezegenlere ulaşımın uzaklıklarından dolayı çok zor olacağını düşünen araştırmacılar Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenlere yönelmiş durumda.

Güneş Sistemi’nde yer alan gezegenlerin ulaşılabilir durumda olmasına rağmen uyumlu olmadığını keşfeden bilim insanları, söz konusu gezegenlerdeki koşulların ne derece zor olduğunu gösterme amacı ile son derece ilginç bir araştırma yapmış. Araştırmacılar öncelikle bu gezegenlerin basıncını, yer çekimi gücünü, sıcaklığını ve atmosferini oluşturan gazları araştırarak çalışmaya başlamış. Sonrasında ise elde edilen sonuçlara göre sıradan bir insanın bu gezegenlerde kaç saniye hayatta kalabileceğini hesaplamış. Bu sonuçlar, her ne kadar bize yakın konumda olsalar da Güneş Sistemi üzerinde yer alan gezegenlerin ne kadar zor koşullara sahip olduğunu ve ne kadar tehlikeli olduğunu bizlere gösteriyor. İşte yapılan araştırma sonuçları!

Gunes-Sistemi

Mars

NASA’nın en son gözdesi olan Mars gezegeni, Dünya’dan sonra insan yaşamına en uygun koşulları sağlayan Güneş Sistemi gezegenidir. Gezegenimizden çok daha soğuk olsa da yoğun olmayan bir atmosfere sahip olan Mars gezegeni, size bu soğukluğu pek de hissettirmeyecektir. Ancak bu gezegende ölümcül olan şeyler zehirli gazlardır. Yani nefesinizi tuttuğunuzda diğer gezegenlere nazaran birkaç saniye daha fazla yaşayabilirsiniz.

Güneş

Gezegen olmasa da Güneş’ten bahsetmekte yarar var. Güneş’e gitmek isteyen bir insan burada kesinlikle hayatta kalamayacağını da bilmelidir. Hangi teknoloji kullanılırsa kullanılsın bu sonuç bir değişim yaşamayacak. Yüksek sıcaklık sizi anında öldürecektir.

Merkür

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür gezegeni, konumundan dolayı çok sıcak iken atmosferik koşullarından dolayı çok soğuk bir gezegendir. Bu gezegenin Güneş’e dönük olan kısmı sizi anında öldürecekken diğer tarafında da donma tehlikesi mevcuttur. Bu nedenle Merkür’ün orta noktasını bulmak en iyi fikirdir ancak bu durumda bile gezegende yer alan zehirli gazlar ölümünüze neden olacaktır. yani bu gezegene giden ve orta noktayı bulabilen bir kişi nefesini ne kadar tutabilirse o kadar hayatta kalacaktır.

Satürn ve Jüpiter

Satürn ve Jüpiter gezegenlerinde aynı koşullar sizi karşılayacaktır. Bu gezegenlerde iniş yapabileceğiniz bir yeryüzü yoktur. Bunun yanı sıra zehirli, güçlü ve yoğun gaz kütleleri de bu gezegenlerde sizi bekliyor olacak. Her ne kadar çekirdeğe doğru çekilseniz de çekirdeğe ulaşamadan yüksek basınç nedeni ile hayatınızı kaybedersiniz. Yani bu gezegenlerde de umut yok diyebiliriz.

Neptün ve Uranüs

Bu gezegenlerde de yaşam şansınız olmadığını hemen söyleyelim. Söz konusu gezegenlerde iniş yapılabilecek herhangi bir yüzey mevcut değil. Bunun yanı sıra her ikisi de son derece soğuk.

Sonuç olarak Dünya dışında Güneş Sistemi üzerinde yaşayabileceğimiz tek gezegen Mars gibi görünüyor. Elbette bu gezegen üzerindeki çalışmalar sürüyor ve gerçekten de burada yaşam kurulabilecek mi bilmiyoruz. Bakalım ilerleyen zamanlarda gelişen teknoloji ile Mars’ta yaşam kurulduğuna şahit olabilecek miyiz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.