Kara Delik Fotoğrafı Tarihte İlk Kez Çekilecek

Astronomlar bugünlerde bir kara delik fotoğrafı çekmek için hazırlık içerisinde. Fotoğrafı çekilmesi planlanan bu kara deliğin konumu galaksimizin orta kısmı iken ismi de Sagittarius A.

KaraDelik-cdcf_

Büyük ses getirecek olan bu fotoğraf çalışması, Arizona Üniversitesi’nde görev almış olan bir takım tarafından yapılacak. Üniversite tarafından oluşturulan özel bir ekibin başında yer alan isimlerden bir tanesi de Feryal Özel. İstanbul şehrinde doğan ve Amerika’ya giderek araştırmalarını burada sürdüren Feryal Özel, böylesine büyük bir görevde yer alacak ve uzay araştırmaları tarihinde bir ilke imza atan kişiler arasında sayılacak.

Kurulan özel ekibin görüntülemek için seçmiş olduğu kara delik, bugüne dek araştırmalara konu olmuş sıradan deliklerden çok farklı ve çok özel. Açıklamalara göre incelenecek olan bu Sagittarius A adındaki dev delik Samanyolu Galaksisi’nin ortasında konumlanmış durumda. Bu kara deliğin özel olarak seçilmesinin nedenleri arasında ise büyüklüğü ve bize en yakın delik olması yer alıyor.

Bu devasa delik 4 milyon Güneş’in kütlesine sahip ancak bu büyük kütleye rağmen yine de Güneş’e oranla son derece küçük. Ayrıca 44 milyon kilometrelik bir çapa sahip olan Sagittarius A, sistemimizin de 63’te 1’i kadar. Kara deliklerin içine çökmüş, büyük çekim gücüne ve büyük kütleye sahip olan yıldızlar olduğu düşünüldüğünde, bu devasa kara deliği oluşturan yıldızın büyüklüğünü tahmin etmek de zor olmuyor.

Sagittarius-A-kara-delik-67

Dünyaya 26 bin ışık yılı uzaklıkla konumlanmış olan bu kara deliğin görüntülenmesi, bu kadar uzakta olması nedeni ile ne kadar kolay olacak bilinmez ancak görevin son derece zorlu olacağı çok açık. Bu görev için kurulan ekibin sözcüsü olarak seçilmiş olan Feryal Özel, BBC’ye vermiş olduğu bilgilere göre, ekibin 2017 yılında görüntüleme çalışmaları için harekete geçmesi bekleniyor. Eğer bu zor görev başarılı bir şekilde sona erer ve kara deliğin görüntülenmesi yapılabilirse, bu ilgi çekici kozmik cisimler hakkında da bilmediğimiz birçok bilgiyi edinme şansı elde edebileceğiz.

Elbette bu gelişmelerin yaşanması şaşırtıcı değil. Teknolojinin de gelişmesi ile her geçen gün uzay hakkında bildiklerimiz artıyor ve bu uzay çalışmaları insanlık için büyük önem ifade ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.