Mars Yolculuğu Hakkında Merak Edilenler Açıklandı!

İnsanlık tarihine konu olan en heyecanlı olaylarından biri olan Mars’a yolculuk hakkında Elon Musk planlarını nihayet açıkladı!

marsa-yolculik

Mars’a insan taşımacılığı yapılacağı zaten uzun süredir gündemdeydi. Bu fikrin sahibi Elon Musk yalnızca birkaç gün önce bu seyahatin nasıl yapılacağı, insanları nelerin beklediği, nelere ihtiyaç olduğu gibi birçok ayrıntıyı heyecanla bekleyen herkesle paylaştı. Musk, ilk olarak yeni bir yaşam kurmak adına niçin Mars’ın en uygun yer olduğunu açıkladı.

Neden ikinci yaşam alanımız Mars olabilir?

Güneş sisteminde yer alan gezegenlere rağmen, yalnızca Mars oldukça eski zamanlardan bu yana yeni bir hayat kurmak için uygun olduğu konuşulan gezegen. Dünyamıza en yakın olan Ay gibi Merkür, Venüs, Jüpiter gezegenleri dururken her zaman Mars’tan söz edildi. Çünkü Venüs atmosferi yüksek sıcaklık ve basınç değerlerine sahip, bu nedenle değil insanlar uzay araçlarının bile buna dayanması imkânsız gözüküyor.

Aynı şekilde Merkür de Güneş’e oldukça yakın olduğundan sıcaklık koşulları insanlar için elverişsiz kabul ediyor. Ay için de hemen hemen aynı problemler söz konusu. Hatta Ay’da atmosfer bile yok ve diğer kaynakları Mars kadar zengin değil. Gaz gezegeni olarak bilinen Jüpiter zaten asla yaşanılır hale gelmesi beklenmeyen seçenekler arasında yer alıyor. Geçen gün Jüpiter ile ilgili umut vaat eden haberler söz konusu olmuştu ancak, orayı yaşanabilir hale getirmek çok büyük efor sarf edilmesini gerektiriyor.Ancak Mars, karbondioksit bakımından zengin olmasıyla ve ince atmosferi sayesinde bitkiler de dahil canlılar için yaşam ortamı sağlıyor.

marsa-yolculuk

Mars’a gitmenin maliyeti ne kadar?

Eğer günümüz koşullarında Mars’a gitme hayalleriniz varsa ihtiyacınız tam olarak 10 milyar dolar! Bu çok yüksek fiyat nedeniyle kolay kolay seyahat etmek, yolculukların artması ve koloni kurulması gibi ihtimaller suya düşüyor. Bu nedenle en az 1 milyon kişiden oluşan bir koloniyle yolculuk ederek bir şehrin kurulması mümkün olacak. Bu hedefe ulaşmak ciddi derecede zor gözükse de ilk olarak temel şeyleri halletmek için daha az kişinin seyahat etmesi yeterli olacak.

Hayal etmesi bile oldukça heyecan verici olan Mars’a gitme bedeli Musk’un açıkladığına göre ise kişi başı 200 bin dolar! Maliyeti bu kadar indirebilmek için ihtiyaç olan şeyler ise uzay aracının yeniden kullanıma hazır hale gelmesi, Mars üzerinde yakıt üretebilecek imkânların sağlanması, yörüngede yakıt doldurulabilmesi ve bunlar için en doğru yakıtı bulmak ve seçmek. Burada en fazla önem teşkil eden konu uzay araçlarının yeniden kullanılabilir hale getirilmesi oluyor. Tıpkı uçaklar gibi, yeniden kullanılabilir hale geldiğinde uzay araçları için fiyatların 10 milyar dolardan çok daha aza indirilmesi söz konusu oluyor.

mars-seyahati-1

Yörüngede yakıt doldurabilme imkanına sahip olmak da son derece önemli. Çünkü yörüngede yakıt ikmali olmaması için ihtiyaç olan uzay aracı 3 aşamalı. Dolayısıyla daha büyük ve maliyetli olarak, yakıt ikmali yapanlara göre 5-10 kat masraf çıkarıyor. Bu nedenle yakıt ikmalindense yörüngede belirlenen yerlerde yakıt yüklemesinin yeniden yapılması daha iyi bir seçenek oluyor. Mars’ta yakıt üretmek de bu konuyla ilişkili. Dünya’dan dönüş için de yakıt bulundurularak seyahat edilirse, bu ağırlığı 5 kat artırıyor. Buna bağlı olarak aracın kapasitesinin artması, maliyetin de tavan yapması demek oluyor.

Mars’a hangi yakıtları kullanabiliriz?

Mars’a yolculukların gerçekleştirilebilmesi için bahsi geçen 3 yakıt bulunuyor. Ancak bu seçeneklerin ikisi pahalı ve Mars’ta üretilme zorluklarından ötürü geri planda kalıyor. Deep-cryo methalox yani CH4/O2 isimli üçüncü yakıt seçeneği, maliyeti, üretimi ve kullanımı kolay olduğu için en muhtemel yakıt seçeneği olarak ön plana çıkıyor.

Bu seyahatte yolcuları neler bekliyor?

Uzay gemisi Mars’a doğru hareket ettikten sonra atmosferden çıkınca hareket motoru ayrılıyor ve Dünya’ya dönüyor. Bu sırada uzay aracı yakıtın gelmesi için yörüngedeki durağına ilerliyor. Bu sırada hareket motoru (itici, booster) fırlatma noktasın dönüyor ve yakıt tankeriyle beraber yörüngeye geri dönüyor. Booster, tankeri Mars’a bıraktıktan sonra yeniden Dünya’ya dönüyor. Yakıt yüklemesi yapıldıktan sonra tanker de yeniden Dünya’ya dönüyor. Uzay aracı da Mars’a seyahatine 200 kW enerji üreten güneş panelleriyle başlıyor!

Uzay aracı ve hareket motorunun yeniden birleşmesi için gereken süre sadece 12 dakika. Aynı zamanda yakıt tankerinin 100, uzay aracının 12 ve hareket motorunun 1000 defa yeniden kullanılabilir olması düşünülüyor.

Mars’ta yeni yaşamın tohumlarını atmak için yaklaşık 1 milyon insan olması gerekiyor. Anlatılanlara göre ilk uzay aracı 100 kişi alacak ve Dünya’dan 26 ay araya tekrar insan taşıyacak. Bu da demek oluyor ki hedefteki 1 milyon insana ulaşmak için 10 bin sefer yapılması gerekiyor. Bu sefer sayısı hem çok uzun bir süre gerektiriyor hem de maliyette sıkıntı yaratıyor. Elbette buna da bir çare düşünülerek kapasiteyi 200 kişiye çıkarılması planlanıyor.

mars-seyahati

Bu sırada zaten Mars’a seyahat edecek uzay aracı sayısının da gittikçe artması planlanıyor. Musk, Mars’ta koloni kurulması için gereken kişi sayısına ulaşmak, düzen kurabilmek için 40-100 yıllık bir süreç olduğunu söylüyor.

Bu zamana kadar Mars’taki hayatta sıkıntının su nedeniyle yaşanacağı konuşuluyordu. Ancak Elon Musk bu konuya da bir açıklık getirerek asıl sorunun enerji üretimi olduğunu söylüyor. Su için kullanılacak yeterince buz bulunduğunu ileri sürüyor. Enerji sorununu da fazla sayıda güneş paneliyle çözebileceklerini bir diğer seçeneğinse nükleer enerji olduğunu belirtiyor. Ancak nükleer enerji konusunda kamuoyuyla beraber hareket edilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Mars’a ilk yolculuk için uyarılar!

Elon Musk, ilk Mars seyahatinin ciddi oranda riskli olacağını söylüyor. Bu tehlike ne yazık ki hiçbir şekilde sıfıra indirilemiyor. Bu nedenle ilk yolculuk yapacaklar arasında kesinlikle çocukların yer almayacağı, gelenlerinse ölümü göze almaları gerekiyor.

Mars’a gidecek yolcularda bunlar dışında herhangi bir şey aranmıyor. Ortamı beğenmeyip geri dönmek istemeleri halinde bunun mümkün olacağı, üstün fiziksel yetkinliklere ihtiyaç duyulmayacağı, aylarca deneylere maruz kalmayacağı söyleniyor.

marsa-seyahat

Mars’a yolculuk ne zaman?

Elon Musk, yeterli ve gereken teknolojileri elde ettiğinde Mars’a yolculuğun olabileceğini, ancak şuan için bu planın söz konusu olmadığını belirtiyor. Seyahatler başladığında da ilk seferde yer almayacağını, bir aksilik yaşanıp hayatını kaybederse kendisinden sonrakilerin daha fazla kar amacından ötürü Mars planını iptal etmelerinden endişe duyuyor. Aynı zamanda çocuklarının geleceğini de görme isteği, Musk’ın Mars’a yolculuk planını neden şimdilik söz konusu olmadığını açıklıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.