İki Hafta Boyunca 5 Gezegen Görülebilecek!

Önümüzdeki iki hafta adeta bir gezegen resitali yaşanacak. Bu süreç içerisinde 5 gezegen aynı anda görülebilecek.

gunes-sistemi-000vv

Uzay ve gök bilimi hayranları için müjdeli bir haber geldi. Önümüzdeki iki hafta boyunca Venüs, Uranüs, Mars, Satürn ve Jüpiter olmak üzere 5 gezegen çıplak göz ile görülebilecek. Böylece gökyüzü bizlere mükemmel bir görsel şölen yaşatmış olacak.

Bir süredir Dünya üzerinden Jüpiter ve Venüs gezegenlerini görebiliyoruz. Şimdi de bu Dünya’dan görülebilir gezegenler listesine Mars ve Satürn gezegenleri de eklenmiş durumda. Sabah saatlerine doğru Merkür gezegeninin de ortaya çıkması ile aynı anda 5 gezegen görülebilir duruma geldi. Bu olayın önümüzdeki iki hafta boyunca gerçekleşecek olması da gökyüzü tutkunları için mükemmel bir haber oldu.

5-gezegen-08dd

Bu Dünya’dan görülebilen gezegenler, en altta Merkür ve en üstte de Mars olmak üzere sıralanmış durumda. Bu sıralamaya sebep olan durumu açıklayacak olursak; kütle açısından en büyük olan Güneş gezegeni olduğu için Güneş’in uyguladığı çekim gücü de en fazla durumda. Sistemimizin adının Güneş Sistemi olmasının ve merkezde de Güneş’in yer almasının nedeni de zaten bu. Güneş’in uygulamış olduğu çekim gücü de aradaki mesafeye bağlı olarak Güneş çevresinde dönen gezegenlerin yörüngesinin farklı olmasına sebebiyet veriyor. Yani hem farklı dönüş hızlarına hem de farklı yörüngelere sahip olan gezegenler Güneş’in etrafında değişik noktalarda konumlanıyor. Bu olayın sonucu olarak da bahsi geçen 5 gezegeni çıplak göz ile Dünya’dan görebiliyoruz.

Bu gezegenlerin enfes görüntüsünü kaçırmak istemiyorsanız yapacağınız şey Güneş doğmadan 1 saat önce güney ufkuna doğru bakmak olacak. Elbette ancak gökyüzü açık olursa bu görüntüyü görebileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.