iPhone Parça Talebi %30 Azaldı

Apple, iPhone üretimi adına kullandığı parça tedariklerini yüzde 30 azaltma kararı aldı. iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE ile piyasada büyük ses getiren firma iPhone parça talebi için neden azaltmaya gitti?

iphone-parca

Tasarımsal anlamda kökleri yaklaşık olarak 4 sene öncesine dayanan iPhone SE modeli ile güncel olarak üçüncü iPhone modelini de satışa sunmuş olan Apple, parça tedariklerini Nisan ve Haziran aralığında yüzde 30 oranında azaltma kararı aldı.

Cep telefonlarının tanıtımından önceki hazırlık süreçlerinde ve tanıtımındaki ilk aylarda üretim olması gerektiğinden fazladır. Bu nedenle de parça tedariği üretim ile doğru orantılı bir şekilde hareket eder. Ancak cep telefonlarının lanse edilmesi ardından süre geçtikçe üretim sayıları da düşüş yaşar ve doğal olarak da doğru orantılı bir şekilde siparişler de düşüş yaşar.

iphone-se

Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 7 için hazırlıklara şimdiden başlayan Apple, artık mevcut stoklar ile ve daha düşük üretim performansları ile iPhone 6S, iPhone 6S ve iPhone SE üretecek ve iPhone 7’ye kadar olan süreci değerlendirecek.

Bakıldığında Apple adına yeni bir üretim form faktörü oluşturmayan iPhone SE, iPhone 5S ve iPhone 6S modellerinin ortak parçaları kullanılarak imal ediliyor. Bu cep telefonu için de bir talep patlaması olmadığı için Apple firmasının parça tedariklerini azaltması son derece doğal bir durum olarak nitelendirilebilir.

Parça talebi azalması ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Apple önümüzdeki Eylül ayında iPhone 7 modeli ile büyük bir çıkış yakalayacak gibi görünüyor. Bakalım dünyaca ünlü firma bu model ile başarıyı yakalayabilecek mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.