Twitter, Yanlış Bilgi Doğrulama Programı Birdwatch’ı Başlattı

Twitter, yanlış bilgilerle mücadele etmeyi amaçlayan bir doğrulama programı olan Birdwatch’ı başlattı. Şu anda küçük bir kullanıcı grubuna açık olan program tweetlere bağlam notları ekleyecek.

Twitter, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Wikipedia’ya benzer bir uygulamayı başlattı. Birdwatch isimli uygulama ile yanlış bilgilendirme ve yanıltıcı içerikleri işaretlemeye imkan sunacak.

Yeni sistem, kullanıcıların yanıltıcı veya yanlış olduğuna inandıkları tweetleri tartışmalarına ve bağlam sağlamalarına olanak tanır. Birdwatch adlı proje, ilk başta yalnızca küçük bir kullanıcı grubuna büyük ölçüde ilk gelen ilk hizmet esasına göre erişilebilecek bağımsız bir Twitter bölümüdür. Yüksek profilli kişilere veya geleneksel doğrulayıcılara öncelik verilmeyecek, ancak kullanıcıların gerçek bir telefon numarası ve e-posta adresine bağlı bir hesap kullanması gerekecektir.

Keitch Coleman Açıkladı

Twitter Ürün Başkan Yardımcısı Keith Coleman bir basın bülteninde şunları yazdı: “Birdwatch, insanların yanıltıcı veya yanlış olduğuna inandıkları Tweetlerdeki bilgileri tanımlamalarına ve bilgilendirici bağlam sağlayan notlar yazmalarına izin veriyor.” Bu yaklaşımın, yanıltıcı bilgiler yayılır, insanların güvendiği ve değerli bulduğu bağlamlar eklenir. “

Birdwatch başlangıçta Twitter’ın ayrı bir bölümüne kordon altına alınacak olsa da, şirket “en sonunda, geniş ve çeşitli katılımcılardan oluşan bir fikir birliği olduğunda, küresel Twitter izleyicileri için doğrudan Tweetlerde notları görünür kılmayı hedefliyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.