Insan Hafızasının Silinmesi Mümkün Mü?

Bilim adamları tarafından yayınlanmış olan bir belgeselde insan hafızasının silinmesi mümkün görünüyor.

insan-hafizasinin-silinmesi

Yaşadığımız en küçük olay bile hafızamız tarafından kaydedilir. Olaylar ister iyi ister kötü olsun hafızamız bu olayları kesinlikle ayırt etmez ve hepsini kaydeder. Böylece hafızamız farklı kişiliklerimizin oluşmasına, duygularımızın şekillenmesine ve kokularımız ile zevklerimizin değişmesine katkıda bulunmuş olur. Yaşadığımız olayların bu şekilde kaydediliyor olması elbette yaşantımızı çok daha kolay bir hale getirir ancak tüm anılarımız yerine sadece güzel anılarımızı hatırlıyor olsaydık çok daha güzel olmaz mıydı?

İşte bu düşünce ile yola çıkan bilim adamları, hafızanın her olayı kaydetme özelliğini değiştirme yani insan hafızasının silinmesi adına bazı çalışmalar yapıyor. Bu konuda da bir belgesel hazırlamış olan PBS ekibi, Julia Shaw ve Andre Fenton gibi isimler ile röportaj yapmış. Bu belgesel ünlü sinir bilimcilerin yapmış olduğu çalışma ve açıklamalar dikkate alınarak, son derece özenli bir şekilde hazırlanmış. Ancak bu belgeseli özel kılan şey ise hafızası kasıtlı bir şekilde silinmiş olan birinin belgeselde yer alıyor oluşu.

jake-hausler-hafıza

12 yaşındaki Jake Hausler isimli çocuğa Highly Superior Autobiographical Memory teşhisi koyulmuş. Jake, 8 yaşından beri yaşamış olduğu her anıyı hatırlıyor ve yakalandığı bu hastalık da son derece ender rastlanan bir hastalık. Hiçbir anı ve olayı unutmamak elbette kulağa iyi gelebilir ancak insan beyni birikmiş olan hafızayı düzenleme adına gerekli olan sisteme ne yazık ki sahip değil. Bu sebeple de Jake, geçmişinde yaşamış olduğu olayları önemli ya da önemsiz olarak ayırt edemiyor. Bu durum da ne yazık ki Jake’in istediği bilgiye çok geç ulaşmasına neden oluyor.

Jake’in bu büyük sorununa çözüm getirmek isteyen bilim adamları ise onun hafızasını kasıtlı olarak silmek için harekete geçmiş. Bu yolda gerçekleşen araştırma ve çalışmalar sonrasında da insan hafızasının silinmesi mümkün hale gelmiş ve Jake’in hafızasının bir bölümü temizlenmiş. Jake’in hatırladığı anı ve olayları en aza indirgemiş olan bilim adamları bu şekilde küçük çocuğun hatırlayabilme işlevinin de daha hızlı olmasına olanak tanımışlar.

jake-hausler

Jake’in yaşamış olduğu bu olaylar neticesinde bilim adamları birçok çalışma geliştirmiş ve böylece insan hafızasının silinmesi de başarılı bir şekilde gerçekleşmiş. Bu çalışmalara yani Jake’e de belgesellerinde yer veren bilim adamları, birkaç sene içerisinde kötü anıların tamamen silindiği ve geriye sadece güzel anıların bırakıldığı bir teknoloji geliştirebilir.

Elbette şu anda hafızanızın silinmesi size çekici geliyor olabilir ancak iyi ya da kötü onlar sizin anılarınız. Gerçekten de anılarınızın bir bölümünün tamamen kaybolmasını ister miydiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.