Milli Uydu, 2020’de Uzaydaki Yerini Alacak

TÜRKSAT Genel Müdürü Ensar Gül’den gelen açıklamaya göre, milli uydu yapımı 2019 yılı içerisinde tamamlanacak ve uydu 2020 yılında da uzaya fırlatılacak. Tasarımı ve mühendisliği ile tamamen yerli olan bu uydudan beklentiler oldukça yüksek.

Ensar Gül yaptığı açıklamada, milli uydunun tamamen yerli mühendislik ve tasarımı ile yapılacak olan bu uydu projesinin, geçtiğimiz yıl Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağladığı bir tören ile başlatıldığını belirtti. Tamamen yerli sermaye ile yapılması planlanan bu uydunun proje değerinin yaklaşık olarak 550 milyon Türk lirası olduğuna da değinen Gül, finansmanların TÜRKSAT ve TÜBİTAK tarafından karşılanacağını vurguladı.

Uydunun yapımında TÜRKSAT’ın yanı sıra ASELSAN, TAI, CTech ve TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün de yer aldığına değinen Gül, projenin ön tasarım aşamasının tamamlandığına işaret etti. Projenin tam anlamı ile 2019 yılında sona ereceğini ekleyen TÜRKSAT Genel Müdürü, 2020 yılında da milli uydunun uzaya gönderileceğini söyledi.

Bunların yanı sıra Gül, Türkiye’nin milli uydu tasarlayarak geliştirmesinin önemine de değinmeyi ihmal etmedi. Dünyada kendi uydusunu üretebilen sayılı ülkenin olduğunu belirterek herkesin uydu yapamadığını söyledi. Ayrıca uydu üretiminin son derece zor olduğunu ve 15 – 20 yıl boyunca kesintisiz çalışabilecek bir araç tasarlamanın zorluğuna da değindi.

Uydunun ön tasarımının son bir yıllık çalışma ile sona erdiğine değinen Gül, bu milli uydu yazılımının değiştirilerek ileride üretilecek uydular için de kullanılacağından söz etti. Bunun yanı sıra uyduların bir önceki üretilen tasarımdan yardım alarak üretildiğini söylerken, ilk kez bir uydu tasarlamanın büyük çaba ve emek getirdiğini de dile getirdi. Bu nedenle de proje kapsamında çalışacak olan Türk mühendislerin Japonya’ya giderek burada 2 yıl eğitim gördüklerini vurgulayan Gül, gerekli eğitim ve sertifikaların elde edildiğini söyledi.

Ülkemiz için büyük bir gurur olan söz konusu uydunun ağırlığı yaklaşık olarak 5 ton olacak. 42 derece doğu boylamında yer alan bir yörüngeye yerleşecek olan uydu, dünyadan 36 bin kilometre uzakta olacak ve bulunduğu konumda da Türkiye’yi temsil edecek. Bu milli uydu üretimi ülkemiz için yalnızca bir başlangıç diyebiliriz. Zira uzay araştırmaları ve çalışmaları hız kesmeden devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.