Telefonu Hızlı Şarj Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Bugünlerde akıllı cep telefonlarının en büyük sorunlarından biri batarya ömrü. Hızla biten bataryalar kullanıcıların korkulu rüyası haline geldi. Ancak birçok şekilde telefonu hızlı şarj etmek mümkün olabilir. İşte yapılması gerekenler!

hizli-sarj-00f

  • Güç tasarruf modu

Şarj sırasında telefonunuzu kullanmak durumundaysanız öncelikle tüm gereksiz uygulamaları kapatmalısınız. Sonrasında güç tasarruf modunu aktif hale getirmeli ve sadece kullanacağınız uygulamaları açık tutmalısınız. Bu şekilde telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj edebilecek ve aynı zamanda bataryayı da yormayacaksınız.

  • Uçak modu ya da kapama

Şüphesiz ki telefonun hızlı şarj olması için başvurulacak en iyi yöntem telefonu işlevsiz hale getirmektedir. Bunun anlamı ise telefonu uçak moduna almak ya da tamamen kapatmaktır. Ancak bu ikisi arasında seçim yapılacaksa kapatmak çok daha iyi bir tercih olacaktır. Bu şekilde yaklaşık 15 dk sonra size yetebilecek şarj oranına ulaşabileceksiniz.

dsergthyjukılkjh

  • Doğru şarj aleti

Şarj işleminin en önemli kısmı şarj aletidir. Telefonun mutlaka stok şarj aletindeki değere eşdeğer bir alet ile şarj edilmesi gerekmektedir. İmitasyon ya da başka model telefonların şarj aletleri telefonunuza ciddi anlamda zarar verebilir. Bu durum bataryanın ölmesine kadar gidebilir. Telefonunuza en uygun şarj aletini seçmek hem telefonunuzun uzun süre dayanıklı olmasını hem de bataryanın sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

  • Yazılımsal düzenlemeler

Telefonun hızlı şarj olması için arka plandaki uygulamaların olabildiğince az olması gerekmektedir. İnternet bağlantısını kestiğiniz takdirde birçok uygulamaya son vermeniz mümkün ancak yine de kullanılmayan uygulamaları direkt kapatabilir ve telefonun hızlıca şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Uygulamaların yanı sıra Wi-Fi, Bluetooth, senkronizasyon ve konum servisleri gibi bağlantı türlerini devre dışı bırakmanız size büyük yarar sağlayacaktır.

tasinabilir_sarj_cihazi-c9ss

Telefonunuzun bataryasına zarar vermemek ve şarj hızını yükseltmek için yapmanız gerekenler bunlar. Aynı zamanda batarya ömrünü korumak için telefonunuzun gereğinden fazla şarj olmasına da engel olmalısınız. Örneğin gece yatarken telefonu şarja takarak sabah şarjdan çıkarmak bataryanıza büyük zarar verir. Bunun yerine telefonu uçak moduna alarak mevcut şarjı korumaya yönelik hareket edebilirsiniz. Ayrıca taşınabilir şarj cihazları ile dışarıda da telefonunuzu şarj edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.