Yandex, Eski Çalışanı Tarafından 40 Bin Dolara Satılıyor

Rusya’nın internet devi Yandex, ilginç bir olayla karşı karşıya geldi. Eski çalışanı tarafından satışa sunulan Yandex, şirketi büyük bir risk ile karşı karşıya bıraktı.

Geçtiğimiz günlerde arama motoru Yandex, ilginç bir olayla karşı karşıya geldi. Eski çalışanı olan Dmitry Korobov, arama motorunun kaynak kodlarını ve algoritmalarını içeren Arcadia kod adlı yazılımı Yandex sunucularından habersizce indirdi.

Kodları indirdikten sonra kendi girişimi için gerekli olan parayı toplamak için kaynak kodlarını 40 bin dolara Darknet üzerinden satışa sundu.

Korobov, değeri milyonları bulan kodları bir elektronik mağazasında çalışan arkadaşına satarken yakalandı. Rus mahkemesi tarafından iki yıllık ertelenmiş hapis cezasına çarptırılan Korobov, halen kaynak kodlarına ve algoritmaya sahip.

Yandex’in yüzde 52.7  pazar payı ile Google’ı geride bırakarak Rusya’nın en popüler arama motoru olduğu belirten Yandex temsilcisi; yazılımın Yandex arama motoru ile doğrudan ilişkili olduğunu ve yönetimin bu konuyu oldukça ciddiye aldığını belirtti.

Korobov, halen Yandex için risk taşıyor. Kaynak kodlarının halen daha kopyalarının olup olmadığı net olarak kesinleşmiş değil.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.