NASA Astronot Alımı Yapmaya Başladı!

İlerleyen zamanlarda uzay araştırmalarını daha iyi bir düzeye taşıma amacı ile NASA astronot alımı yapmaya başladı.

Şüphesiz ki herkesin içinde ufacık da olsa uzaya merak vardır. Ancak bazıları da vardır ki uzayı diğerlerine göre çok daha fazla merak etmekte ve bu yüzden de astronot olmak onlara çekici gelmektedir. İşte bu astronot olmak isteyen kişiler için geçtiğimiz gün önemli bir gelişme yaşandı ve NASA astronot alacağını duyurdu.

Dünyanın en önemli ve en ünlü uzay araştırma merkezi olarak bilinen NASA, bugünlerde Mars gezegeni üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve burada bir koloni kurmaya çalışıyor. Ancak dün sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuru ile ilerleyen yıllarda uzay araştırmalarına dahil olmak isteyen nitelikli eleman alımlarının başladığını açıkladı. Elbette bu duyuru birçok kişi için hem merak hem de heyecan uyandırdı.

Gelen bilgiler doğrultusunda, astronot alımı için başvuru yapacak kişiler arasından 15 kişi seçilecek ve bu kişiler NASA uzay çalışmalarına dahil olacak. Seçilen kişiler ayda 5 bin ila 12 bin dolar arasında bir maaş alacak. (Bu da yıllık 66 bin dolar ila 145 bin dolar anlamına geliyor.) Ayrıca seçilen kişiler NASA’nın genel merkezi olan Houston’da çalışacak ve NASA’nın bir ABD kurumu olması nedeni ile seçilen kişilerin Amerikan vatandaşı olması isteniyor. Ancak NASA’nın bünyesinde hali hazırda farklı ülke vatandaşları olduğu için, yine de alımlara farklı vatandaşların dahil olabilmesi muhtemel.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Amerika ve Rusya’nın ortak yapımıdır. NASA’nın bünyesine katacağı yeni astronotlar ise bu istasyonda görev yapmak üzere yola çıkacak. Burada astronotlar birçok görev alarak araştırma ve geliştirme yapacak. Bu nedenle de normal olarak seçilecek kişilerin akademik özellikleri üst seviyede olacak. Özellikle fizik, biyonik bilimler, matematik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinde lisans görmüş kişiler seçim hususunda öncelik taşıyor.

Ayrıca seçilecek bu astronotlarda aranan özelliklerden bir tanesi de uzun seyahatlere dayanıklılık. Bu hususta kişilerin hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı bir yapıda olması ve her şeyi net görmesi gerekiyor. Bu kriterlerin üst seviyede olması elbette şaşırtıcı bir durum değil ancak Amerikan vatandaşlarına öncelik verilmesi diğer ülke vatandaşlarını hayal kırıklığına uğratmış durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.