Yurtdışından Telefon Getirmek İsteyenlerin Dikkatine!

Ülkemizde akıllı cep telefonu kullanımı her ne kadar yaygın olsa da bazı telefonların ücretleri cep yakabiliyor. Bu nedenle de yurtdışından telefon getirmek kişiler için daha ucuz yollu bir çözüm haline geliyor. Ancak elbette bu hususta dikkat edilmesi gereken birçok nokta mevcut. Bunların başında da IMEI numarası geliyor.

yurtdisi-cihaz-kayit-4f

Yurtdışından getirilen telefonlar hususunda öncelikle IMEI numarasının bilinmesi oldukça önemli. Bu telefonların kayıt edilmesi için bu numaraya ihtiyaç var. Bunun yanı sıra çalınma durumu ortaya çıktığı takdirde de cihazı IMEI numarası ile bulmak mümkün. Birçok kişi bu numaranın nasıl öğrenileceğini bilmiyor ancak çözüm oldukça basit. Bütün cep telefonlarında *#06# tuşlandığı takdirde IMEI numarası anında öğrenilebiliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan açıklamada, yurtdışından telefon getirmek isteyen kişilerin cihazlarını nasıl kayıt ettirebileceğine dair birçok önemli bilgi verildi. Öncelikle 120 gün içinde mutlaka kayıt yaptırmak gerekiyor. Daha önce bu süre 60 gündü ancak uzatılma kararı alındı. Eğer 120 gün içerisinde cihaz kayıt edilmezse iletişime kapalı hale gelecek.

imei-numarasi-5f

Sadece telefonlar değil IMEI numarasına sahip olan yurtdışından getirilmiş olan her cihazın mutlaka kayıt altına alınması gerekiyor. Telefonların yanı sıra dizüstü bilgisayar gibi ürünler de bu numaraya sahip ve kişiler bilgisayarlarını da kayıt altına almak zorunda. Aynı telefonlarda olduğu gibi bilgisayarlarda da kayıt süresi 120 gün.

IMEI kaydı yaptırmak için de yolcunun beraberinde getirmiş olduğu cihazın belgelerini tamamlayıp e-devlet kapısına başvurması yeterli. Bu başvuruda gerekli bilgiler verildikten sonra 138.50 liralık bir ödeme yapılıyor. Bu başvuruda kişilerden herhangi bir belge talep edilmiyor ve tüm kontroller elektronik ortamda sağlanıyor.

pasaport-kaydi-4d

Yurtdışı cihazı kaydı için en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de pasaport. Pasaportun kayda uygun olması için son iki yıl içinde herhangi bir cihazın pasaporta kaydedilmemiş olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kişinin de Türkiye’ye giriş yapmış olduğu tarihten itibaren 60 günü geçmiş olması da gerekiyor. Pasaportun başkası tarafından kullanılması durumunda yasal sorumluluk pasaportun sahibine ait olacak. Bir kişinin yurtdışından cihaz getirme hakkı ise 2 yılda 1 olarak belirlenmiş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.