Yeni Uçak Tasarımı Sayesinde Kazalar Önlenecek!

Bu zamana kadar teknoloji ne kadar fazla gelişirse gelişsin uçak kazaları önlenemeyen ve çözümü olmayan sorunlardandı. Genellikle de uçak kazalarından kurtulan birkaç kişiye dahi rastlanmıyordu. Ancak bilim dünyası bu durum karşısında çaresiz kalmak yerine çalışmalarını artırdı ve yeni uçak tasarımı ile gündeme gelerek ilgi çekmeyi başardı.
yeni uçak projesiTatarenko isimli şirketin 3 yıldan beri mühendisleri ile sürdürdüğü çalışmalar sayesinde uçak kazalarının yaşanma riskinin çok büyük ölçüde azalması bekleniyor. Günümüz hesaplamalarına göre dünyadaki uçak kazaları her 1.2 milyon uçuşun 1’inde gerçekleşiyor. Bu kazalar çok büyük oranda kimsenin kurtulmadığı ya da sadece %24’lük hayatta kalma şansının olduğu kazalar oluyor. Bunun önüne geçmek için tasarlanan yeni uçak projesi sayesinde can kayıpları ortadan kalkıyor. Büyük mühendislik çalışmalarının artından oluşturulan projenin en kaba hali, yolcu kabinin uçağın ana gövdesinden ayrılması şeklinde tanıtılıyor.
uçak kabiniYeni uçak tasarımı sıra dışı özellikleri gerçekten de takdire şayan çünkü iniş, kalkış ya da uçuş anında yolcu kabini uçak ana gövdesinden ayrılabiliyor. Ayrılabilen yolcu kabini herhangi bir sorun ile kolay baş edilebilmesi için paraşüt ve lastik botların gizlendiği bölmeler içeriyor. Tam da burada, yolcu kabinin çatı kısmında bu paraşütler yer alıyor ve tehlikeli bir durumla karşılaşıldığı zaman bu paraşütler açılıyor ve yolcuların can kaybı yaşamaksızın yere güvenli inişini sağlamaya yarıyor. Kabinin uçak ana gövdesinden ayrıldığı anda paraşütler açıldığı için yaşanan panik çok kısa süreli oluyor.
ayrılabilen kabinEğer uçağın iniş yapması gereken alan su ise, bunun için de yeni uçak tasarımı eksiksiz bir şekilde çalışıyor ve yolcu kabinin altındaki lastik botlar açılıyor. Aynı zamanda bu lastik tüpler daha güvenli ve yumuşak bir iniş sağlanması adına su olmayan zeminlerde dahi açılıyor. Dünyada sadece 2014 yılında yaşanan uçak kazalarının sayısının 111 olduğu düşünülürse, bu projenin hayata geçirilmesi halinde bu sayının ciddi oranda azalması mümkün olacağa benziyor.
ayrılabilen yolcu kabini
Mühendislerin üzerinde çalıştığı bu projenin tanıtım animasyonları da mevcut bulunuyor. Üç yıldır süregelen çalışmaların hala hızla devam ettiği ve önümüzdeki birkaç yıl içinde bu sektöre resmen tanıtılacağı söyleniyor. Uçak seyahatlerinden korkan kişilere göre, bu projenin hayata geçirilmesinin güvenlik açısından daha garantili olması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.