3D Yazıcı Bu Defa Spor Ayakkabı Üretiminde Kullanıldı

Birçok insanın konforundan ve kullanışlılığından vazgeçmeyerek yaygın olarak kullandığı spor ayakkabılar için üretim son olarak 3D yazıcı ile gerçekleştirildi.

3d yazıcı ayakkabı

Spor markaları arasında önde gelen isim olan New Balance, spor ayakkabılarındaki yeni serisini 3D yazıcı teknolojisini kullanarak üretti. Zante Generate olarak isimlendirilen en yeni seri ayakkabılardaki üretim sınırlı tutuldu. Yeni teknolojide son derece fazla yer tutan ve daha önce başka cisimlerin de üretiminde kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, dijital yöntemle katı objeler üretebilen sanayi robotları olarak biliniyor.

Uçak parçalarına varana kadar, plastik şişeler gibi farklı daha birçok nesne bilgisayar aracılığıyla üretilebilmekte. 3D yazıcı teknolojisinin spor ayakkabılar üzerindeki kullanımı biraz zor ancak moda dünyasında bu teknolojiden ilk defa yararlanılmıyor. Moda denince önde gelen isimlerden Chanel ve Ives Saint Laurent gibi markaların da podyum tasarımlarının birkaçında 3D yazıcı teknolojisi kullanıldı.

3D yazıcı ayakkabı 3

Yeni nesil spor ayakkabıları için New Balance’ın kullandığı bu yöntemin adı ise seçkili lazerler sinterleme olarak söyleniyor. Bu markanın ayakkabılarının 3D yazıcıdan çıkan ara tabanları mevcut. İlk olarak makine, bir insan saçı kadar incelikteki pudra katmanını yaymakla işlem başlıyor. Ardından lazerle bu yüzey üzerinden geçirilip, bölgenin eriyerek ara katman oluşturması sağlanıyor. Bu işlem, parçanın aşağıdan yukarı her defasında bir katmanla birleşip eriyinceye kadar tekrarlanmasıyla sürdürülüyor. Bu işlemin bitmesinin ardından, fazlalık pudra yapımı tamamlanmış olan üründen kazınıyor ve ayrılması sağlanıyor.

nb 3d yazıcı ayakkabısı

Son derece yenilikçi ve teknolojinin her aşamasının en pratik şekilde kullanıldığı bir işlem olan 3D yazıcı teknolojisini New Balance markasından önce Nike markası da benzer bir kullanımda sunmuştu. Ancak Nike bu teknolojiyi piyasaya sürdüğü ayakkabılarda değil, yalnızca sporcular için özel olarak ürettikleri ayakkabılarda uygulamıştı. Bu nedenle New Balance tarafından sunulan yeni ayakkabı serisi, ilk kez 3D yazıcı teknolojisiyle elde edilen bir ürünü herkesin kullanabilmesini sağladığı için heyecan yarattı.3D yazıcı ayakkabı 2

 

New Balance’ın 3 boyutlu yazıcılardan elde ettiği yeni nesil ayakkabıları 15 Nisan’dan beri piyasada yer almakta. Gelen tepki ve ayakkabının kullanımını görebilmek amacıyla ayakkabıların sayısı şimdilik 44 çift olarak sınırlandırdı. Kısa sürede tükenmesi beklenen teknolojik spor ayakkabılarının sahip olduğu fiyat etiketi ise 424 Dolar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.