Power Supply (Güç Kaynağı) Nedir?

Power supply

Power Supply Nedir?

Türkçe anlamı Güç Kaynağı olan bu donanım, şehir şebekesinden aldığı elektriği bilgisayar parçalarına uygun enerjiye çeviren temel bileşendir. Şebekeden gelen akım AC olarak 220V şeklinde gelir. Güç Kaynağı bunu 3.3V, 5V ya da 12 Volt’luk DC akıma dönüştürerek elektrik enerjisini bilgisayara uyarlar. Bilgisayar kasaların modellerine göre güç kaynağı çeşitleri değişebilir. Örneğin ATX kasa için ATX güç kaynağı gereklidir.

Bilgisayarlarda BIOS adındaki kontrol sistemi ile donanımları kontrol edebilirsiniz. Bu yazılım üzerinden bilgisayara güç kaynağından gelen enerjiyi kontrol etmekte mümkündür. Gelen enerji azaltılabilir ve yükseltilebilir. Bu değerler ile oynamadan önce dikkatli olunmalıdır. Bilgisayarda geri dönüşü olmayan hatalar ortaya çıkabilir.

Bilgisayarınıza güç kaynağı alırken dikkat edilmesi gerekenler, sisteminizin ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını satın almanız önerilir. Ayrıca Türkiye şartlarını göz önüne serdiğimiz de elektrik sorunlarından dolayı kaliteli ürünler tercih edilmesi önerilir. Güç kaynağı bilgisayarınız için yetersiz olduğundan aşağıdaki durumlar meydana gelebilir.

  • Sisteminiz kendini yeniden başlatabilir.
  • Sisteminizde anormal çalışmalar oluşabilir.
  • Sistem gerektiğinden daha düşük performansta çalışır.
  • Güç kaynağınız yanabilir.
1 yorum
  1. RAMAZAN KELEŞ diyor

    teşekkür ederiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.