Apple Gece Mesaisi İsimli Uygulamayla İlgi Topluyor

Hiç kimsenin elinden düşmeyen akıllı telefonlar ve tabletler nedeniyle içinde bulunulan döneme dijital kirlenme çağı adı veriliyor. Bu çağın en popüler oluşumu ise sosyal medya baskısı olarak biliniyor. İnsanlar sosyal medya ve internet bağımlılığından insan ilişkilerini yitiriyor, hatta geceleri dahi uykusuz kalmayı göze alıyor. Ancak Apple yine Gece Mesaisi adını verdiği, büyük ilgi toplamaya aday bir gelişme ile sosyal medya bağımlısı olan iPhone kullanıcılarının uykuya geçişini kolaylaştıran uygulamasıyla gündeme geliyor.
iphone2Apple, son sürümü olan iOS 9.3 için oldukça kullanışlı bir yenilik getirdi ve ‘Gece Mesaisi’ adıyla sunduğu özelliği sayesinde kullanıcılarının rahatça gece uykuya dalmalarını sağlayacağa benziyor. Uygulamanın çalışma mekanizması, gün ışığı ile ilişkilendiriliyor. iPhone ve iPad’ler, güneşin batması ile beraber ekranın renk dengesini geceye ayarlayacak şekilde değiştiriyor. Apple Gece Mesaisi özelliği telefonlara eklenirken birçok çalışmadan referans alınmış olduğu belirtiyor. Örneğin, akşam saatlerinde maruz kalınan açık mavi renk, gece uykuya dalmayı zorlaştırıyor ve dolayısıyla günlük ritm de bundan olumsuz etkileniyor. Apple da bundan yola çıkarak renklerin insanlar üzerindeki etkilerini özellikle göz önünde bulunduruluyor ve gün batımı ardından ekranda beliren renkler, sıcak renkler kategorisindeki kırmızı ve turuncu renk seçenekleri oluyor.
iphoneGüneşin battığının belirlenmesi, telefon ve tabletlerin dâhili saat ve konum belirleme özelliği sayesinde mümkün oluyor. Böylelikle, ekrandaki beyaz ve mavi tondaki renkler azaltılarak, kırmızı ve turuncu renk tonları ön plana çıkıyor. Yatarken telefonla oynayan iPhone kullanıcıları için bu parlak ekran ışığı uykuya dalmayı zorlaştırırken Gece Mesaisi isimli yeni uygulama sayesinde bu sorunu ortadan kaldırılacağa benziyor. Bu nedenle özellikle yatakta telefonuyla oynamaktan vazgeçemeyen ve uykusuz kalan kişiler için oldukça kullanışlı olacağı düşünülen bu yenilik, kırmızı ve turuncu tonlarda yoğunlaşan ekran ışığı, uykuya geçişi dinlendirici ve rahatlatıcı bir etki yaratarak kolaylaştırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.